5 günlük hava durumu
27 Ocak 2013 Pazar
İstanbul'da kar yağışı başladı

İstanbul'da kar yağışı başladı

Bahardan kalma günler yerini karlı havaya bıraktı. Soğuk hava ve kar yağışı Edirne'den giriş yaptı. Marmara'yı etkisi altına alacak kar, İstanbul'da da soğuk yüzünü gösterecek. Kar, Gaziosmanpaşa, Sultangazi, Hadımköy, Çekmeköy, Beylikdüzü, Beykoz, Zincirlikuyu ve Kemerburgaz'da yağmaya başladı. Öğlen saatlerinde İstanbul'un yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur etkili olmaya başladı.

Meteorolojinin uyarılarının ardından, öğle saatlerinde İstanbul'da kar yağışı başladı. Kar yağışı tipi şeklinde aralılarla devam ediyor. Meteoroloji Müdürlüğü'nün, Edirne ve Kırklareli çevrelerinde karışık yağmur ve kar şeklinde görülen yağışların kuvvetli rüzgarla birlikte İstanbul'da da etkili olacağı uyarılarının ardından, kar etkisini göstermeye başladı.

İstanbul'da şiddetli kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. Öğleden sonra başlayan ve giderek şiddetlenen kar yağışı nedeniyle sürücüler ve yayalar zor anlar yaşadı.

Beklenen kar yağışı İstanbul'da öğle saatlerinde yüzünü gösterdi. Şehrin yüksek kesimlerinde başlayan kar, öğleden sonra bütün şehirde etkili oldu. Şiddetli kar yağışı sebebiyle vatandaşlar duraklar ve kapalı mekanlara sığındı. Kimi vatandaşlar, kar yağışına hazırlıksız yakalandığını belirtti. Bazı vatandaşlar ise kar yağışından memnun kaldığını, havanın aşırı soğuk olmadığını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait kar küreme ve tuzlama araçları da muhtemel bir olumsuzluğa karşı çalışmalarını sürdürdü.

TEM HADIMKÖY GİŞELER VE BAHÇEŞEHİR'DE KAR ETKİLİ OLUYORYapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre: ülke genelinde görülecek yağışların; Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'ta kuvvetli sağanak, Bingöl, Muş, Bitlis ve Hakkari çevrelerinde yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde Trakya ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda buzlanma ve don hadisesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Marmara'da 4 ila 6 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişikliğin olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı, Marmara'da kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Marmara'nın kuzey ve doğusu, Güney Ege kıyıları, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda kuvvetli olarak (30-60 km/saat), Marmara'nın güneybatısında yer yer kısa süreli fırtına (50-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ VE YOĞUN KAR UYARISI:
Yağışların, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli sağanak, Bingöl, Muş, Bitlis ve Hakkari çevrelerinde yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ani su baskını, sel, yıldırım, dolu, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar, vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Marmara'da kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat), Çanakkale, Gökceada ve Bozcaada çevrelerinde yer yer kısa süreli fırtına (50-70 km/saat) şeklinde eseceği beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsü ve artan sıcaklık nedeni ile yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BACA GAZI ZEHİRLENMELERİ UYARISI: Sabah saatlerinde iç ve doğu bölgelerde soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmelerine karşı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Çok bulutlu ve yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bölgenin batısında karla karışık yağmur ve kar, doğusunda yağmur ve zamanla karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; bölge genelinde kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat), Çanakkale, Gökceada ve Bozcaada çevrelerinde yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/saat) eseceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde Trakya'da buzlanma ve don hadisesi bekleniyor.

EGE: Çok bulutlu ve yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, kıyılarda gök gürültülü sağanak, Kuzey Ege'nin iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; Güney Ege Kıyıları'nda güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/saat) eseceği tahmin ediliyor. İç kesimlerde Lodos nedeniyle yaşanabilecek baca gazı zehirlenmelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

AKDENİZ: Çok bulutlu ve yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, kıyı kesimlerinde gök gürültülü sağanak, öğle saatlerinde Isparta çevrelerinde yer yer karla karışık yağmur, yükseklerinde kar şeklinde olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Çok bulutlu, doğusu ile zamanla bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, zamanla bölgenin kuzeydoğusu ile akşam saatlerinden sonra Ankara, Çankırı, Kırıkkale ve Eskişehir çevrelerinde karla karışık yağmur, yükseklerinde yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. Bölgenin doğusunda Lodos nedeniyle yaşanabilecek baca gazı zehirlenmelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu ve öğle saatlerinden itibaren yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyı kesimlerde yağmur, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve zamanla kar şeklinde olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu ve yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Gümüşhane ve Bayburt ile iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yüksek kar örtüsü nedeniyle muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, gece saatlerine kadar bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Malatya ve Elazığ çevrelerinde yağmur ve sağanak, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Akşam saatlerine kadar Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde yoğun kar yağışının görüleceği tahmin ediliyor. Rüzgarın, bölgenin güneydoğusunda güneyli yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/saat) eseceği bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsü nedeniyle muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Sabah saatlerinde bölgenin kuzeydoğusunda buzlanma ve don hadisesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; akşam saatlerine kadar Diyarbakır, Mardin, Batman ve Siirt çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; akşam saatlerine kadar bölgenin doğusunda güneyli yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Ünlü sanatçı yoğun bakımda
Doğalgaz zehirlenmesi: 5 ölü
Şırnak'ta halı saha çöktü
Suriye'den Ceylanpınar'a mermi
Kışlada silahlı kavga
Turgutlu'da yangın
Aşırı yağış sonucu köprü çöktü
Kış ortasında gökkuşağı
Alanya'da hortum
Kanaryalar ''bülbül'' gibi ötmek için yarıştı
Çanakkale'de Sarıçay taştı
Tekme tokat kavga kamerada VİDEO
Fabrika alev alev yandı
Kütahya'da deprem
Avcı kayığı alabora oldu
O saniyeden sonra olanlar oldu
Tiryakilere kötü haber!
Çığ iki ülkenin köy yollarını kapattı
4,5 yaşında 45 kilo
Araç paramparça oldu
Suçlama: Uyuşturucu içmek ve temin etmek
Binbaşıyı 'sürdüren' yasak aşk skandalı
'Dilenci' testi zabıtaya takıldı
Karaca hayranı CEO 'Kurtalan'da
Savcı, transseksüeli 'cinsiyetten' saydı
Sahada ölüme 'iş cinayeti' davası
'Polis, torbacıların izini sürüp ünlülere ulaştı'
İstanbul için kar uyarısı
90 yıl sonra toprağı öptü
Cuma akşamının rakipsizi atv
Cinayetin bahanesi: Kafam çok güzeldi
Körük çöktü yolcular ucuz kurtuldu
Süzer: Katır tırnağıyla uğraştık
Taksim'e çıkışlar 20 gün kapandı
270 milyon dolarlık sade bir hayatları var
'Çöp toplayacak' haberine yalanlama
Arabayla işe gitmek obeziteyi tetikliyor
Avcı kayığı su aldı: 3 kayıp
6 yaşındaki çocuk kardeşini vurdu
Isparta'da bir er silahla yaralandı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol