5 günlük hava durumu
25 Şubat 2013 Pazartesi
engelli rampası taksi

Engellilere kötü haber

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 25.02.2013  14:17
    Güncelleme : 25.02.2013  14:17

Türkiye'deki 114 bin nin toplu taşıma aracı statüsünden çıkarıldı, taksiler de bulundurma zorunluluğundan kurtuldu.

Bu konuda, 2005'te yürürlüğe giren 5378 sayılı Özürlüler Kanunu'nun geçici 3. maddesinde ''Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler, şehir içinde kendilerince sunulan ya da denetimlerinde olan toplu taşıma hizmetlerinin özürlülerin erişilebilirliğine uygun olması için gereken tedbirleri alır. Mevcut özel ve kamu toplu taşıma araçları, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yedi yıl içinde özürlüler için erişilebilir duruma getirilir'' ibaresi yer alıyor.

Bu yasaya göre 2013 yılı Temmuz ayında toplu taşıma araçlarının engellilerin kullanımına uygun olacak şekilde özürlü rampası ile hizmete sunulması gerekiyordu. 7 Temmuz tarihinde bulunmayan toplu ulaşım araçlarının çalışma ruhsatları iptal edilecek ve bu tarihte esnafın tekrar ruhsat alması gerekecekti.Büyükşehir belediyesi 5216 sayılı kanununun bazı maddelerinde ''toplu taşıma araçları ve '' ibarelerinin yer alması ise taksinin toplu taşıma aracından ayrı tutulduğunu gösteriyor. Buna rağmen engelli rampası zorunluluğu noktasında büyükşehir belediyeleri taksileri de yasa kapsamına alarak işlem yapıyordu.

Konuya ilişkin AA muhabirine açıklama yapan İstanbul Taksiciler esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur, artık taksilerin toplu taşıma aracı sayılmayacağını ve taksilerde engelli rampası bulunması gerekliliğinin olmayacağını açıkladı.

ZATEN BÖYLE BİR İHTİYAÇ DA YOK

İçişleri Bakanlığı'na taksilerin toplu taşıma aracı olup olmadığı konusunda bir yazı gönderdiklerini belirten Uğur, ''Bize gelen yazıda taksilerin toplu taşıma aracı sayılamayacağı yönündedir'' dedi.

Bunun Türkiye'de 114 bin taksinin engelli rampası bulundurma zorunluluğundan kurtultuğu anlamına geldiğini ifade eden Uğur, bu yazıyla birlikte artık bazı şeylerin değişeceğini umduğunu söyledi.

Bakanlıktan gelen yazıyla birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne müracaatta bulunacaklarını belirten Uğur, taksilerin toplu taşıma aracı sayılmadığından kendilerinin bu kanun kapsamında tutulmamasını isteyeceklerini anlattı.

Engellilere karşı toplumla aynı düşüncede olduklarını ifade eden Uğur, ''Ancak Türkiye'de 114 bin taksinin değişmesini sağlayacak bir alt yapı da yok. Şu anda böyle bir ihtiyacın da olduğunu düşünmüyorum. Özürlüler İdaresi Başkanlığı Kurumu'ndan aldığımız bilgiye göre, İstanbul'da tekerlekli sandalyeli engelli sayısı 8 bin civarında. Genel yolcu sayısıyla oranladığımızda, İstanbul'da engellilere 8 taksinin yeterli olacağı ortadadır'' diye konuştu.

HER DURAĞA BİR ENGELLİ RAMPALI ARAÇ OLACAK

Engelli vatandaşların da ihtiyaçlarının göz ardı edilmeyeceğini belirten Uğur, ''Her taksi durağına engelli rampası olan bir taksi bulundurma zorunluluğu getirilmesini düşünüyoruz'' dedi.

Ruhsat verilirken böyle bir şart konulmasının yeterli olacağını söyleyen Uğur, böylece hem engelli hem de diğer vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanmış olacağını kaydetti.

Bu konudaki çok büyük sıkıntıların olduğunu dile getiren Uğur, ''Engelli rampası bulundurulan taksiler taksi olmaktan çıkıyor. Çok yüksek bir hale geliyor. Bu nedenle de müşterilerimizce tercih edilen bir araç olmuyor. Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin alacağı kararla öyle sanıyorum ki bu sorundan kurtulmuş olacağız'' diye konuştu.

Dünyada böyle bir uygulamanın olduğu ülke sayısının çok az olduğunu ifade eden Uğur, şöyle devam etti:

''Türkiye'de işin ilginç yönü, böyle bir taksi de bulunmuyor. Zaten gerek de yok. Engelliler için hiçbir olumsuzluk yaşanmayacaktır. Engelli vatandaşlarımızın ulaşım ihtiyacından mahrum kalmamaları için elimizden gelen tüm tedbirleri alacağız. Taksiciler olarak engelli vatandaşlarımızın uygun bir ulaşım yapmalarını sağlayacağız. Bundan emin olabilirler.''

GEÇ KALINMIŞ BİR KARAR

Balıklı Rum Hastanesi Taksi Durağı Başkanı Tahsin Çalman da taksinin lüks bir araç olduğunu belirterek, ''Dünyanın her yerinde de böyledir. 35 yıllık taksicilik hayatım boyunca da taksi denince akla lüks araç gelir'' dedi.

İstanbul'da rampaya ihtiyaç duyacak engelli sayısının az olduğunu ileri süren Çalman, ''İstanbul'da kaç engelli vardır ki bütün taksilerde onlara göre ayarlansın. Bu sefer taksilerimiz çok yüksek olur, bunu da diğer vatandaşlar tercih etmiyor. Böylece onlara haksızlık olmaz mı? Avrupa'da bile böyle bir uygulamanın olmadığını düşünüyorum. Niye böyle zorlama bir şey yapılıyor ki, birilerinin cebine para mı girecek? Bu çok mantıksız bir şey'' diye konuştu.

Taksici Mustafa Turan ise zaten yıllardır bu işin mücadelesini verdiklerini belirterek, taksicilerin toplu taşıma aracı olmaktan çıkarılmasının geç kalınmış bir karar olduğunu söyledi.

Kararda engelliler için olumsuz bir durum söz konusu olmadığını savunan Turan, 13 yıldır taksicilik yaptığını belirterek, bugüne kadar taşıdığı engelli sayısının birkaçı geçmediğini söyledi.

Etiketler : ,

kalan karakter 460

mharisma mharisma

inş. siz de engelli olursunuz da o 8 taksiden bi tanesini bile bulamazsınız!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.08.2013 12:37

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

On Numara çekildi
Sabiha Gökçen'de 'altın' operasyonu
Ali Ağaoğlu, 'Laz Rover'ı satın aldı
Yenişafak Gazetesi'nde yangın paniği
Kuş sürüsü uçağı geri döndürdü
Cezaevinde yangın
Cami hırsızları bunu da yaptırdı
Felçli oğlu için merdiven altında yatıyor
44 mültecinin bindiği bot patladı
Hititler de başlık parası alıyormuş
Bakıcılara kızdı annesi için cihaz icat etti
Yılda 120 bin çift boşanıyor
Cinsel istismara 39 yıl ceza
Ambulans cenaze aracına çarptı
Çocukmarket.com. ilk depo satış mağazasını açtı
Uçağın kargosunda ülkesine gitti
Bahçesini kedi mezarlığına çevirdi
Artık Türkiye’de üretiliyor
Kız isteme kanlı bitti
Sevgili kavgası faciayla sonlandı!
Avcılar'da olaylı yıkım
13 yıl sonra fark ettiler!
27 yıllık kan davası son buldu
Şemdinli'de deprem
Otobüs durağında can pazarı
İstanbul güne sisle uyandı
İstanbul’da akılalmaz kaza
Eski belediye başkanının evini alevler sardı
Gangnam Style, Yetenek Sizsiniz Türkiye'de
Havalar nasıl olacak? HARİTALI
Şehit kardeşlerin isimleri ikizlerde
Bebek bakıcısı kadın komandolar
Deri altından erkeklik organı çıktı
Rötarlı özgürlük
Hakaret davasını kazandı
Otel konforunda araştırma gemisi
Ok gibi saplandı: 1 ölü
İzmir'de trafik kazası: 6 yaralı
Antalya'da 3 kişi çadırda ölü bulundu
Nevşehir'de dövüş horozu operasyonu
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol