5 günlük hava durumu
17 Haziran 2009 Çarşamba
İLİŞKİLİ HABERLER
Elli yaşından sonra beyin sağlığı
Orta yaşa özel beyin sağlığını koruma mönüsü
Stresi limon ve nane ile yenin
Tüm yıl yorulan beyninizi tatil ve sporla dinlendirin
Orta yaşın sporu yürüyüş
Stresi temiz havaya bırakın
Sıradan baş dönmesi veya tansiyon deyip geçmeyin
Demans nasıl anlaşılır?
Entelektüel fonksiyonlar ölür
Sıradan baş dönmesi veya tansiyon deyip geçmeyin

Sıradan baş dönmesi veya tansiyon deyip geçmeyin

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 17.06.2009  14:04
    Güncelleme : 17.06.2009  14:23

Bunama, Alzheimer, felç ve Parkinson gibi yaşlılık dönemi hastalıklarının ön belirtilerine dikkat etmek şart! Sorunları sıradan bir baş dönmesi ya da sadece tansiyon zannetmeyin

Beyin Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Serdar Dağ, beyin sağlığı ve hastalıkları ile ilgili soruları yanıtladı.

-Felç, geleceğini haber verir mi?
Büyük çoğunlukta felç insana yaptığı uyarılarla geleceğini haber verir. Bunun için koruyucu tedavi çok önemlidir. İnsan hayatını tehlikeye sokan, ölümle sonuçlanan veya kalıcı hasara yol açarak kişiyi yatağa bağlayan felç oluşmadan önce, hastaların çoğunda 'geçici felç' oluşur. Geçici felcin belirtileri; ani gelişen ve sonra düzelen görme kaybı, konuşamama, baş dönmesi beraberinde çift görme, düşme ve vücudun bir tarafında oluşan kuvvet ve his kaybıdır.

-Geçici felç gerektiği kadar önemseniyor mu?
Geçici felç belirtileri genelde önemsenmez ve tansiyon yüksekliği, aşırı yorgunluk, sinir bozukluğu gibi nedenlere bağlanır. Fakat bu belirtilerin ardından kalıcı felç görülme olasılığı çok fazladır. Mutlaka bir hekime başvurup, koruyucu tedaviyle felçten korunmak gerekir. Orta yaşta kalıcı felç geçirme olasılığı, diğer yaşlara oranla çok fazladır.

TANSİYON FELÇ SEBEBİ
-Felci hazırlayan sebepler nelerdir?
Bu etkenlerin başında beyni besleyen damar yapısı gelir. Genetik yapının da etkisiyle damarlarda oluşan tıkanıklık, yapısal bozukluk ve sonradan oluşan hasarlar felç oluşmasında çok önemli rol oynar. Kalp hastalıkları, tansiyon yüksekliği, kalp ritim bozukluğu, kötü beslenme alışkanlığına bağlı olarak kanda yağ oranının artması, sigara içme alışkanlığı, aşırı alkol tüketimi, vücutta dolaşan kanın akışkanlığının az olması felci hazırlayan başlıca nedenlerdir.

-Orta yaşta görülen beyin kanamasının en sık karşılaşılan sebebi nedir?
En sık görülen sebep, kontrol altına alınamayan yüksek tansiyondur. Tansiyon, damar içindeki basıncı artırarak patlamasına neden olur. Kan beyin içine akar ve yaptığı baskı ile hasar oluşturur. Kanama genelde yüksek tansiyonu olan 50-65 yaş arasında, iyi beslenmiş, kırmızı yüzlü, şişman kişilerde görülür. Şikayetini ifade etmeye fırsat kalamadan yere yıkılırlar ve çeşitli derecede bilinç bozukluğu içine girerler. Hastanın sağ ya da sol vücut yarısında felç gelişir. Yüksek tansiyonu olan hastalar mutlaka tedavi olmalı ve ilaçlarını düzenli almalıdırlar. Tansiyon ilaçları sadece tansiyon yükseldiği zaman alınan ilaçlar değildir. Devamlı kullanılmaları gereklidir.

TİTREME BAŞLAR
-Genellikle orta yaşta başlayan Parkinson hastalığının belirtileri nelerdir?
Parkinson hastalığında, beyinde dopamin denen maddeyi içeren hücreler yok olur. Hastalığın başlangıcındaki ilk belirti hareketlerde yavaşlamadır. Yürüme küçük adımlarla olur, göz kırpma, düğme ilikleme, çatal tutma gibi hareketler ve beceriler azalır. Hareketlerdeki bu zorluk günlük aktiviteye yansır. Diğer bir belirti ellerdeki titremedir. Başlangıçta bu titreme sadece istirahat halindeyken olur. Eller hareket halindeyken ve uykuda, titreme kaybolur. Ayrıca kaslarda oluşan sertlik ve hareket zorluğu, monoton konuşma, ağızda salya birikimi, cinsel fonksiyon bozukluğu, el yazısında bozulma ve ağrı da diğer belirtilerdir.

BEYNİNİZİ HOBİLERLE GENÇ TUTUN
Beyninizi Tüm vücut organlarının olduğu gibi, beynin sağlamlığını da genetik yapı etkiler. Fakat beynin kapasitesini maksimum güçte tutmak, ileri yaşta da düşünce, hafıza ve entelektüel fonksiyonlarınızı korumak için yapılması gerekenler şunlardır:

-Düzenli spor yapın.
-İyi beslenin. Orta yaşta hayvansal gıdalardan uzak durup, mevsimsel taze meyve ve sebze ile beslenmek gerekir. Et olarak balık ve doğal beslenen hormonsuz tavuk tercih edilmeli, şeker ve tuz mümkün olduğunca azaltılmalıdır.
-İş temposunu azaltın ve işteki süreyi verimli kullanarak stresten uzak durun. Bunun için tatil zamanlarını çoğaltıp yıl içinde de sık sık tatil yapmak gerekir.
-Bol bol kitap okumak, bulmaca çözmek, müzik, resim, el sanatları gibi hobilerle uğraşmak da beyni daima zinde tutar.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yaşam Dosyaları
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol