5 günlük hava durumu
25 Haziran 2009 Perşembe
İLİŞKİLİ HABERLER
Regl ağrılarından kurtulma yöntemleri
Sıcak banyo iyi gelir
100 kadından 40'ı her ay kişilik değiştiriyor!
Kafeinli ve gazlı içeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız
Antidepresanlar yüzde 40 oranında etkili oluyor
Regl sendromu olanda yüksek depresyon riski
Psikolojisinin değişmesi kadını tehlikeli yapabilir
Regl zamanı mutluluk hormonu artıyor
Anneler kızlarına reglin ayıp olmadığını anlatmalı
Regl ağrılarından kurtulma yöntemleri

Regl ağrılarından kurtulma yöntemleri

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 25.06.2009  16:20
    Güncelleme : 26.06.2009  14:56

Regl öncesi yaşanan sendrom, kadınların tüm hayatını altüst ediyor. Bu dönemde kadınlar daha sinirli, gergin olur, ödem yüzünden şişkinlik yaşar. Reglken bol bol ıhlamur ve maydanoz tüketmek ödemin atılmasını sağlar

Çıldırtan regl ağrısına karşı tuzu azaltıp maydanoz yiyin

International Hospital'dan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. İsmail Çepni, kadınların çektiği regl ağrısıyla ilgili soruları yanıtladı:

- Her kadın regl dönemini ağrılı mı geçirir?
Regl döneminin ağrılı geçmesi 'dismenore' olarak adlandırılır. Yumurtlamanın oluştuğu regl düzeninin başlaması ile yaklaşık 17-18'inci yaşlarda dismenore de başlar. Ortalama olarak üreme çağındaki, yani kendiliğinden regl görebilen kadınların yüzde 40-60'ı regli ağrılı yaşar. Bu, genç yaşlarda daha fazladır. Batı ülkelerinde yapılan çalışmalarda 19 yaş civarındakilerin yüzde 75'inin ağrılı regl gördüğü belirlenmiştir. Bunların yüzde 17'si okula gidemeyecek kadar ızdırap çeker. Yarısı çok ciddi ağrılar hisseder. Yaş ile birlikte sıklık azalır ve 40 yaşından sonra ciddi oranda düşer.

Prof.Dr. İsmail ÇepniBİR ÇAY BARDAĞI KAN
- Regl döneminde kadının vücudunda hangi fiziksel değişiklikler görülür?
Regl dönemi yumurtlamadan yaklaşık 14 gün sonra başlar. Çatlamış yumurta, eğer gebelik oluşmazsa işlevini kaybeder. Salgılanan hormonların azalması ile rahim içi doku beslenmesi bozulur ve buna bağlı olarak kanama ile dökülür. İki-yedi gün süren kanama ile en çok bir çay bardağı kadar kan kaybedilir. Rahim içindeki doku, bu süre içinde tamamen incelir. Ağrı yapan bazı maddeler salgılanır, bazen reglle birlikte rahim ile yumurtalıklar arasında bağlantı kuran ve karın içi boşluğa açılan tüplerden karın içine de kan akar. Bu da ağrıya sebep olur.

- Regl döneminde şiddetli ağrı duyan kadınlar, menopoz dönemine kadar regllerini hep mi ağrılı yaşarlar?
Regl döneminde ağrı duyulmasını ikiye ayırıyoruz. 'Primer dismenore' dediğimiz durumda, altta yatan organik bir neden belirlenemez. Bu durumda ağrı kesiciler, destek tedavileri, spor gibi daha çok ağrıyı azaltıcı önlemler ile yetinmek zorundayız. Bu kadınlar 25 yaşından sonra daha az oranda ağrılı regl görürler. Bu, 40'lı yaşlara kadar azalarak devam eder. İkinci grup ise 'Sekonder dismenore'dir. Yani ağrıların altında organik bir neden yatar. O nedenin tedavisi ile sorun çözülür. Bu nedenler arasında; regl ile dökülen rahim içi dokunun rahim kasları arasına ya da dışına yerleşmesi, miyom, rahim ağzı darlığı ve o bölgede tekrarlayan iltihap sayılabilir.

- Bazı kadınlar az ağrı çeker, bazıları çok. Bu fark nereden kaynaklanıyor? Ağrı eşiğiyle mi ilgili?
Ağrı hissi görecelidir. Kişisel farklar mevcut. Bunda; ağrı eşiği, dayanma gücü, kültür farkları, ağrının nedeni gibi etmenler etkilidir.

- Regl ağrılarının şiddetini belirleyen faktörler neler? Yeme içme, çok ayakta durma, aşırı stres, çok hareketli yaşam etkiler mi?
Ağrılı regl görmede ağrı şiddeti ile ilgili pek çok etken mevcut. Kişinin psikolojik durumu, beslenme alışkanlıkları, aşırı yorgunluk, aşırı stres gibi altta yatan diğer hastalıklar da etkili olur.

- Doğum yapan kadınlarda regl ağrısı daha az olur deniliyor. Bu bilimsel olarak doğru mu?
Doğum ile birlikte organik nedeni olmayan ağrı oranı azalır. Gebelik süresinde regl görmediği için ağrı yoktur. Ancak altta yatan organik bir neden varsa, tedavi edilmeden ağrı geçmez.

FINDIK, FISTIK, ET, BALIK TÜKETİN KAS GÜÇLENDİRİCİ EGZERSİZ YAPIN
Şiddetli ağrıları gidermek için, aşağıda yer alan önerileri uygulayabilirsiniz...

- Ağrılı regl görmenin oluşmasını önlemek mümkün değildir. Ağrı ancak doktorun size tavsiye edeceği ilaçlar kullanılarak hafifletilebilir.

- Eğer kişide regl kanamasından önce baş ağrısı, karında şişlik gibi problemler oluyorsa reglden bir hafta önce tuz kısıtlanmasına gidilebilir.

- Doğal idrar sökücü olan maydanoz, ıhlamur, kuşkonmaz gibi besinler bu dönemde alınan ödemi giderir.

kalan karakter 460

misafir misafir

ağrılardan bir türlü kurtulamıyorum lütfen yardım edecek bir şeyler söyleyin çokk şiddetli derecede ağrıyor ben daha 15 yasındayım lütfen maydonazdan daha etkili bir şeyler söyleyin ilaçta kesmiyor ağrılarımı

Aynı Görüşte misiniz?
evet93
hayır8
cevapla 31.03.2012 10:48
tatlısu tatlısu

çok şiddetli ağrılarım oluyordu . bu ağrılar için 2 yöntem biliyorum . ; 1). orta şekerli kuşburnu içmek .
2) ketılda suyu ısıtıp orta boylu kola şişesine doldurup yatağınıza koyun ve uyuyun . şişeye sarılmanızda fayda var . :) şimdiden geçmiş olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 10.06.2013 13:34
burçn burçn

Benimde çok şiddetli karın ağrılarım oluyordu..Bu durumda bol şekerli kuşburnu içiyordum, ama hazır değil oralet olanlarından inanılmaz iyi geliyordu..Doğum yaptım şimdi karın ağrılarım bitti ama maalesef şimdi de baş ağrısı eşlik ediyor onunda çaresi bir nebzede olsa, ıhlamur bitki çayları iyi gelebiliyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır4
cevapla 12.12.2012 15:05
merve merve

majezik 20 dakikada keser.

Aynı Görüşte misiniz?
evet30
hayır13
cevapla 04.12.2012 15:04
Truffle Truffle

19 yaşındayım, ilk gün ağrılarım çok şiddetli oluyor. Günlük hayatımı mahvediyor. 1. ve 2.günler çok sancılı. Yazları bile battaniye altında 2 saat uyumam gerekiyor, bir nebze bile azalması için. Gerçekten sıkıntılı dönem. Sancı azaltan önerileriniz var mıdır?

Aynı Görüşte misiniz?
evet34
hayır2
cevapla 07.03.2013 15:21
Hatice Hatice

Bende doktora gittim bu yüzden parmaklarım mosmor oluo agrıdan doktor bana majezik içmmemi ve ayagımı sıcak tutmamı söledi
Ve gerçekten şuanda iyiyim ;)

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır4
cevapla 29.07.2013 03:50
MERVE MERVE

14 yaşındayım reglim 2 ayda bir kez oluyo ve çok oluyorum aşırı dercede agrım oluyo ne yapmalıyım

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 27.11.2013 16:54
aslı aslı

çok şiddetli ağrılarım var artık bıktım.yemek bile yiyemiyorum.midem çok bulanıyor.ağrıdan artık yerlerde sürünüyorum yaaa. sıcak su torbalarıyla yatıyorum.nolur yardım edin

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır2
cevapla 18.07.2013 19:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yaşam Dosyaları
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol