5 günlük hava durumu
24 Nisan 2013 Çarşamba
SAİT GÜRSOY
Yazıyı Dinle
İletişim
SMS: SG yaz boşluk bırak mesajını yaz 4122'ye gönder. (1,60TL) MH:02165317373

"Dershane mi, okul mu" tartışmaları bitecek

Liseler kabuk değiştiriyor. Dershaneler kapanacak, özel okula dönüşecek derken Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları, hazırlık lisesini kurdu. Böylece lise ve dershane eğitimi birleşti.
Kurumun kurucusu ve değerli dostum Enver Yücel'le bu yeni sistemi konuştuk. Uğur Hazırlık Lisesi MEB yönetmeliği ve Anadolu lisesi müfredatı çerçevesinde meslek seçiminde rehberlik ve kariyer planlamasını üniversite giriş sınavlarındaki başarıyla entegre eden bütüncül bir model olarak tasarlanmış. Bu hazırlık lisesi, dershaneye, kurslara, özel derslere ve kariyer danışmanlığına okul dışında ihtiyaç duymayacak şekilde planlanmış.
Hazırlık lisesi için "yeni bir lise programı" diyebiliriz. Eğitimde 12 yılın zorunlu tutulması, önümüzdeki yıllarda yaklaşık 3 milyon öğrenci üniversite sınavına girecek demektir. Bunun karşılığında üniversite sayısı yeterli değil. Liselerin kalite farkları da ortada. Ancak sınav tek, herkese eşit. Öğrenciler okul dışı eksiklerini gidermek, üniversite sınavını kazanmak için dershaneye gidiyor.
Bu hazırlık lisesinin programı hazırlanırken, dershanedeki çalışmaların okulda yapılması; yani öğrencilerin dershaneye gitmeden üniversiteye girebilmesi amaçlanmış. Hem MEB'in Anadolu lisesi müfredatını en iyi şekilde uygulayan, hem de sınava çok iyi hazırlayan bir program oluşturulmuş.
Dershane ile lise programının kesiştiği bir liseye dönüştürülmüş. Bu programı uygulayan lisenin çok önemli iki özelliği var. İlki üniversiteye hazırlık olacak; ikincisi ise rehberlik çalışmaları.
Uğur Hazırlık Lisesi'ne sınavla öğrenci alınacak. Sınavı geçen öğrenci Lise 1'den itibaren üniversite programına Kişiye Özgü Eğitim Sistemi'yle hazırlanacak.
Bence bu programı uygulayan hazırlık liseleri, "dershane mi okul mu" tartışmalarını gündemden düşürecek. Maliyeti düşük olacağı için de öğrencilere fırsat eşitliği sağlayacak.
Eğitimini çözmüş, gelişmiş ülkelerde bu yatırımlar sadece devlet tarafından yapılmıyor. Özel sektör de bu alana ciddi yatırım ve katkı sağlıyor.
Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları, eğitim sistemimize bu katkıyı sağlarken, 4+4+4 sistemine de destek vermeye çalışıyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın

Yazarın Önceki Yazıları
Son fırsat, ek yerleştirme ( 10.09.2014 )
Nakillerde puana dikkat edin ( 03.09.2014 )
Teşvik burslarından faydalanın ( 20.08.2014 )
Kimse zorla yerleştirilmeyecek ( 13.08.2014 )
YÖK'ten esnek yatay geçiş ( 06.08.2014 )
Bu sistemin yıldızı 'nakiller' ( 30.07.2014 )
Özel yabancı okul tercihleri başlıyor ( 23.07.2014 )
Okul dizilerine çeki düzen verilmeli ( 28.05.2014 )
Eğitim dünyası Soma'nın yanında ( 21.05.2014 )
Bunlar idamlık olaylar ( 07.05.2014 )
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol