5 günlük hava durumu
27 Eylül 2012 Perşembe
YAŞAR ÖZAY
Yazıyı Dinle
İletişim
SMS: YO yaz boşluk bırak mesajını yaz 4122'ye gönder. (1,60TL) MH:02165317373

Ek yerleştirmede taban puanı şartı aranmamalı

Günlerdir beklenen ek yerleştirme kılavuzu yayımlandı. Üniversitelerde boş kalan 172 bin kontenjan için yapılan ek yerleştirme ile binlerce öğrenci üniversiteli olma şansı yakalayacak.
Adayların 30 tercih yapabileceği ek yerleştirme işlemleriyle ilgili bilgi ÖSYM'nin web sitesinde duyuruldu. Buna göre ek yerleştirme 27 Eylül-1 Ekim arasında gerçekleşecek. ÖSYM sürenin uzatılmayacağını açıkladı.
ÖSYM ve YÖK hiçbir adayın dışarıda kalmaması için yoğun çaba gösteriyor; üniversitelerin kontenjanlarını artırıyor. Yeni üniversitelerin açılması için her türlü olanağı ve desteği veriyor. Ben ÖSYM'den bir olumlu karar daha bekliyorum. Üniversitelerde 172 bin boş kontenjan kaldı, millet okumak istiyor, neymiş efendim; "Bir bölümü tercih edebilmek için, en az o bölümün taban puanına sahip olmak gerekirmiş." Çok saçma!
Bence, ek yerleştirmede, ilk yerleştirmede olduğu gibi taban puan şartı aranmamalı. Boş kontenjan kaç kişiyse adaylar istediği gibi tercih yapmalı. İnsanları zora sokmanın ne gereği var. Çok zengin bir ülke değiliz. Kontenjanların boş kalmasının hiç kimseye yararı yok.
Ayrıca adayların yaptığı başka bir yanlışı söylemek istiyorum. "Hangi bölüm veya hangi üniversite olursa olsun yeter ki gireyim" demek doğru değil. Girmek istediğiniz üniversiteyi tanımak zorundasınız. Eğitim kadrosu iyi mi? Yerleşkeleri nasıl, ulaşımı kolay mı? Uluslararası programları var mı? Sosyal imkânları, burs ve barınma koşulları yeterli mi? Bunları bilmeden yapacağınız tercihlerde mutlu olamazsınız. Her yıl binlerce öğrencinin okul değiştirmek için sınava yeniden girdiğini aklınızdan çıkarmayın.
Adaylara bir uyarım da ilk tercihte kazanamadığınız bölümü ek yerleştirmede yazmayın, ek yerleştirmede puan düşmesi söz konusu değil.
Ek yerleştirmeyi hafife almayın. Normal yerleştirmenin küçük çaplısı. Temmuzdaki süreç nasıl işlediyse, burada da aynısı işleyecek. Ek yerleştirmeyi, "Kazanalım da bir bakarız" mantığıyla geçiştirmeyin. Çünkü kazanıp da pişman olursanız, seneye önemli derecede puan kaybına uğrarsınız. Sakın olayı duygusallık düzeyine indirgeyip de, "Neresi olursa olsun gireyim, puana yazık olmasın" düşüncesiyle hareket etmeyin. Son bir uyarı: 4 yıllıkları istiyorsanız, 2 yıllıkları kesinlikle yazmayın.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın

Yazarın Önceki Yazıları
Girişimciliğin tohumu üniversitede atılacak ( 02.10.2014 )
Çocuğunuz sürekli parfüm sıkıyorsa dikkat! ( 01.10.2014 )
Doğa'dan öğretmen akademisi ( 25.09.2014 )
'Önemli olan kalite' ( 24.09.2014 )
Okan'dan dilde 4x4'lük eğitim ( 18.09.2014 )
100 bin üniversite adayına "ek" şans ( 17.09.2014 )
Bahçeşehir'den 8 ile 10 kampus ( 11.09.2014 )
Yeni ders yılı zili 'ilklerle' çalacak ( 10.09.2014 )
Bilfen Ege ve Akdeniz'e açılıyor ( 04.09.2014 )
80 bin mezuna ikinci diploma şansı verilecek ( 03.09.2014 )
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol