X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Su Kabakları Süs Eşyası Oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Su Kabakları Süs Eşyası Oldu

  • Giriş Tarihi: 19.6.2015 16:08 Güncelleme Tarihi: 19.6.2015 16:18
ADANA'NIN KARAİSALI İLÇESİNDE, “SU KABAĞI SÜS KABAĞI PROJESİ” KAPSAMINDA YAPILAN KABAK SÜSLEMELERİ PAZAR YERİNDE SATIŞA SUNULDU.
Su Kabakları Süs Eşyası Oldu

’nın Karaisalı ilçesinde, “Su Kabağı Süs Kabağı Projesi” kapsamında yapılan kabak süslemeleri pazar yerinde satışa sunuldu.
Karaisalı’da kadınların su kabağı yetiştiriciliği konusunda bilgilendirilmesi ve gelir getirici faaliyetlerinin arttırılması amacıyla düzenlenen “Su Kabağı Süs Kabağı Projesi” el sanatı kursu meyvelerini vermeye başladı.
Bu kapsamda projede gerçekleştirilen eğitim ve demonstrasyon çalışmaları ile kadın çiftçilere su kabağı yetiştiriciliği benimsetilerek, su kabağından unutulmaya yüz tutmuş olan el sanatları da canlandırılmış oldu.
İlçeye bağlı Durak Mahallesi’nde 10 kursiyer kadın çiftçi ile gerçekleştirilen kurs boyunca, boya ve ahşap eğitmeni ile kabak oyma ustası eğitmeni gözetiminde, yetiştirilen kabaklar kurutularak boya işlemleri ve abajur işlemeleri yapıldı. Süslenen kabaklar abajur, avize, şekerlik, oyuncak, kaşıklık, masa süsleri ve vazo şeklinde kadınların el emeklerinin tüketicilerle buluştuğu Çukurova ilçesi, Toros Mahallesi Kenan Evren Bulvarında bulunan Mahfesığmaz Kapalı Semt Pazarında her çarşamba kurulan Kadınlar Pazarında satışa sunuldu.
Stanttaki tüm ürünler pazara gelenlerin yoğun ilgisini gördü.