X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Suriyeliler İle Birlikte Tabelalara Arapça Yazılar Yazılmaya Başlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Suriyeliler İle Birlikte Tabelalara Arapça Yazılar Yazılmaya Başlandı

  • Giriş Tarihi: 23.2.2015 17:08
ÜLKELERİNDEKİ İÇ SAVAŞ NEDENİYLE TÜRKİYE’YE SIĞINAN SURİYELİLERİN GELİŞİYLE BİRLİKTE İŞ YERLERİNİN TABELA VE AFİŞLERİNDE ARAPÇA YAZILAR YER ALMAYA BAŞLADI.
Suriyeliler İle Birlikte Tabelalara Arapça Yazılar Yazılmaya Başlandı

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin gelişiyle birlikte iş yerlerinin tabela ve afişlerinde Arapça yazılar yer almaya başladı.
Yaklaşık 3 yıldan beri ülkelerinden ayrılarak Türkiye’ye gelen Suriyelilerin sayıların fazla olması nedeniyle esnaflar, müşteri çekebilmek tabelalarına Türkçenin yanı sıra Arapça da yazı yazıyor. Suriyeli vatandaşların alışveriş yapması için işletme sahipleri tabelalarına, Arapça kelimeler yazıyor.
Esnaflar, Arapça harflerin yazılmasının ardından müşterilerinin sayısında artış yaşandığını ifade ederken, “’da kayıtlı 15 bin civarında Suriyeli vatandaş yaşıyor. Çarşıya alışverişe geldiklerinde Türkçe bilmedikleri için alışveriş yapmakta zorlanıyorlar. Biz de Türkçenin yanı sıra Arapça da yazıyoruz. Bazı işletmelerde Arapça bilen kişiler bile var. Suriyeli vatandaşlarda yazılanları okuyabilince gönül rahatlığı ile alış veriş yapıyorlar. Bu yazıların yazılmasıyla işlerimiz açıldı” diye konuştular.