X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kapari'yi kaptırdık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kapari'yi kaptırdık

  • Giriş Tarihi: 11.1.2013

Dolar açan tomurcuklar' olarak bilinen Kapari'ye Makedonyalılar sahip çıktı. Türk firma Makedonya'da üretim anlaşması yaptı

Dünya'da adı 'Dolar açan tomurcuklar' olarak nitelendirilen kapariye Makedonyalılar sahip çıktı. Yoğun talep nedeniyle ürün yetiştiremeyen Aşçı Murat Kapari firması Makedonya'da 800 dönüm arazide kapari yetiştirmek için anlaştı. Makedonya'da Kapari yetiştirecek olan çiftçi Kosa Begovaski ve ortağı Türk asıllı Cemail Şabani, üretilen Kapari'yi Burdur'a gönderecek. Burdur'da kapari fidanı yetiştiren Murat Mıhladız, yurt dışında da Kapari yetiştirme çalışmaları yaptıklarını belirtti. Makedonyalı işadamlarıyla fuarda tanıştıklarını anlatan Mıhladız, "Onlara yaptığımız işi anlattık. 800 dönüm arazilerinde organik Kapari yetiştireceklerini söylüyorlar. Teknik danışmanımızı Makedonya'ya gönderdik, etüt çalışması yaptı. Yakın zamanda da dikim çalışmalarımız başlayacak" dedi.

DOMATES İÇİN GELDİLER

Makedonya'dan Antalya Growtech Fuarı'na domates fidanı almak için geldiklerini söyleyen Cemail Şabani, ise kapari ile ilk defa karşılaştıklarını belirtti. Kapari'yi görünce bezelye zannettiklerini bildiren Şabani, "Hayatımda ilk defa gördün ve tattım. Köksal Bey, Üsküp'e geldi toprağımızı inceledi. Uygun olunca biz de buraya geldik" diye konuştu.