Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Batı Akdeniz' mermerci oldu

Giriş Tarihi: 27.2.2013

Antalya, Burdur ve Isparta'da mermer, 'Gelecek dönemin parlayan yıldızı' oluyor

Antalya İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, son 1 yıldır mermer sektörünün Antalya bölgesi için stratejik öneme sahip hale geldiğini, kendilerinin de çalışmalarını bu doğrultuda gerçekleştirdiklerini söyledi.

ÇİN'E İHRACAT
Antalya, Isparta ve Burdur'dan geçen yıl yaklaşık 150 milyon dolarlık mermer ihracatı gerçekleştirildiğini anlatan Satıcı, mermerin büyük bölümünün Çin'e, daha sonra da Hindistan'a ihraç edildiğini kaydetti. Amerika ile bazı Avrupa ülkelerine de kısmen mermer ihracatı yaptıklarını dile getiren Satıcı, Afrika ülkeleri ile Rusya'yı ise gelişen pazar olarak değerlendirdi.

İŞLENMEDEN SATILIYOR
Mermerin işlenmemiş olarak Çin'e ihraç edildiğini, Çin'de işlenerek dünyaya pazarlandığını kaydeden Satıcı, "Çin'in en büyük avantajı iş gücü maliyetlerinin düşük olması. Dünya zaten bu konuda Çin ile rekabet edemiyor" dedi. Mermerin işlenmesinde marka ürünlerde önemli atılımlar sağlandığını söyleyen Satıcı, Antalya bölgesinin mermerde yakın bir zamanda önemli noktaya geleceğini tahmin ettiklerini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Batı Akdeniz' mermerci oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz