X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Turizmde barış havası umudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Turizmde barış havası umudu

  • Giriş Tarihi: 24.3.2013

Kürt sorunuyla ilgili barışa yönelik atılan adımlar ile İsrail'in Türkiye'den özür dilemesi turizmcileri gelecek için umutlandırdı

Turizmciler, baharla birlikte esen "barış" rüzgarından umutlu. Bir taraftan Kürt sorununda çözümüne yönelik atılan adımlar, diğer taraftan dilenen özürle tekrar ılımlı bir havanın oluştuğu İsrail, turizmcileri geleceğe dair umutlandırdı. Turizmin barış ortamında geliştiğini vurgulayan sektör temsilcileri, barışla birlikte turizmin de güçleneceğini düşünüyor.

İMAJIMIZA KATKI
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, turizm ve barışın iç içe geçen iki kavram olduğunu vurguladı. Ayık, "Devamındaki süreçte başka bir çatışma ortamı yaratmazsa bizim doğudaki yumuşamalar, iki türlü katkı sağlayacak. İlki, dünya nezdinde imajımızla ilgili olumlu katkı yapacak. İkincisi ise turizmde Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'ya dönük çok önemli gelişmeler olacak" diye konuştu. Ayık, İsrail'de yaşanan gelişmelerin ise turist sayısına kısa sürede yansıyabileceğini savundu. İsrail'den gelen turist sayısının 2008'de zirve yaptığını, Türkiye genelinde İsrailli turist sayısının 500 bine ulaştığını hatırlatan Ayık, "Yeni oluşan bu durumla birlikte, İsrail pazarında hızlı bir şekilde toparlanma yaşanabilir. Kaybettiğimiz rakamları geri alırız ve onun üzerine bile çıkabiliriz" diye konuştu.

ESNAFA KATKI VE 12 AY TURİZM
İsrail pazarının önemini vurgulayan Ayık, "İsrail pazarı sadece yaz aylarına değil, tüm yıla yayılan bir pazar. Bu nedenle turizmin 12 aya yayılması için önemli. Ayrıca misafir tipi de şehri kullanan, otele bağlı kalmayan bir yapı. Bu nedenle esnafa da çok katkı sağlayan bir pazar" dedi. Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen de turizmin barış ortamında yapılabildiğini belirterek, son gelişmelerin turizme katkı sağlayacağını ifade etti. Nizamettin Şen, "Türkiye ne kadar barış içerisinde olursa, o kadar turizmde yol alır. Dünyada imajı o kadar gelişir ve kafalardan kuşkular kalkar" dedi. Yaşanan gelişmelerle İsrail pazarında da yeniden bir canlanma olacağını dile getiren Şen, "Son gelişmelerle İsrail pazarı eski haline gelecektir" dedi.