X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Dört bin fidan yandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Dört bin fidan yandı

  • Giriş Tarihi: 26.8.2013

Antalya'nın Kızılağaç bölgesinde çıkan yangında, 6 yaşındaki 4 bin andız fidanı, zeytin ağaçları ve arı kovanları zarar gördü. Yangın köylülerin de yardımıyla söndürüldü

-Manavgat karayolu üzerinde bulunan ve çok sayıda turistik tesisin yer aldığı Kızılağaç köyünde makilik alanda çıkan yangında 6 yıl önce dikilen 4 bin andız fidanı, zeytin ağaçları ve arı kovanları zarar gördü. Yangını ilk gören ve itfaiyeyi arayan bir taksici, alevlerin büyük ihtimalle yoldan geçen bir araçtan atılan sigara izmaritinden başladığını, anız ve kuru otların tutuşmasıyla kısa sürede geniş bir bölgeye yayıldığını söyledi. Köylüler Kızılağaç köy muhtarlığına ait kepçe ile yangın çıkan bölgeyi çevirerek alevlerin yerleşim yerlerine yayılmasını önledi.

ALTI YIL ÖNCE DİKİLMİŞTİ

Köylüler bölgenin 6 yıl önce köy muhtarlığı tarafından 4 bin adet andız fidanı ile ağaçlandırıldığını belirtirken çıkan yangında andız fidanları, zeytin ağaçları ile arı kovanlarının etkilendi. Söndürme çalışmalarına köy muhtarlığına ait kepçe, Manavgat Orman işletme Müdürlüğü'ne ait arazözler ile belediyeye ait itfaiye araçları, çok sayıda itfaiye eri ve köylüler katıldı.