X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bin günde bin gölet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bin günde bin gölet

  • Giriş Tarihi: 12.1.2014

DSİ tarafından başlatılan '1000 Günde 100 Gölet Göl-Su Projesi' kapsamında çalışmalar hızlandırıldı. Göletler tamamlanınca bölgede sulu tarım arttırılacak

Devlet Su İşleri 13. Bölge Müdürlüğü, 1000 Günde 1000 Gölet Göl-Su Projesi kapsamında çalışmalarına devam ediyor. Devlet Su İşleri 13. Bölge Antalya Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Antalya'da depolama kapasitesini arttırmak ve büyük sulama projeleri dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesini amaçlayan 1000 Günde 1000 Gölet Göl-Su Projesi kapsamında çalışmaların sürdüğü bildirildi.

KÜÇÜKKÖY ASAR GÖLETİ

Mart 2012 tarihinde yapımına başlanan Korkuteli Küçükköy Asar Göleti ve sulama inşaatında çalışmaların tamamlandığı bildirilen açıklamada, "Korkuteli Küçükköy Asar Göleti ve Sulaması Projesi ile 1470 dekar tarım alanının borulu sistemle sulanacaktır. Asar Göleti bitiş tarihinden 6 ay önce tamamlanmıştır. Küçükköy Asar Göleti ve Sulama Projesi ile 1.200 lira net gelir artışı sağlanacaktır."

DOYRAN BOYALI GÖLETİ

Doyran Boyalı Göleti ve sulaması işi kapsamında 7 bin 220 dekar tarım alanının borulu sistemle sulanacağının kaydedildiği açıklamada şöyle denildi: "Temelden 45 metre yüksekliğinde olan gölet 34 metre yükselmiş olup; gövde dolgusunda yüzde 80'lere ulaşılmıştır. Mart ayı başlarında gövdenin bitmesi hedeflenmektedir. Sulama hattının 10 kilometrelik kısmı ile döşenen hatlarda sanat yapıları tamamlanmıştır."

KARADERE GÖLETİ

Geyikbayırı Karadere Göleti ve sulaması işi kapsamında 4 bin 130 dekar tarım alanının borulu sistemle sulanacağı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Karadere Göleti'nde sıyırma kazısı ve dolu savak kazısı, 160 metre olan dipsavakın 36 metresi ile 1540 metre uzunluğunda rölekasyon yolu tamamlanmıştır. Ceysu'nun boru hattı deplasesinden sonra gövde dolgusuna başlanılacak olup kış şartlarından dolayı çalışmaya ara verilmiştir. Proje tamamlandığında 1.130,00 lira net gelir artışı sağlanacaktır."