X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türkiye'nin ilk kurtarma kitabı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türkiye'nin ilk kurtarma kitabı

  • Giriş Tarihi: 7.8.2014

AKUT Antalya Sorumlusu Yılmaz Sevgül, 21 yıllık kurtarma deneyimini ve 30 kurtarma operasyonunu 368 sayfalık kitap haline getirdi

Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Sorumlusu Yılmaz Sevgül, 21 yıllık kurtarma deneyimini ve sürdürdüğü arama kurtarma faaliyetlerindeki 30 kurtarma operasyonunu 368 sayfalık kitap haline getirdi. Deneyimlerini 'Dağ Başında Arama Kurtarma' ismini verdiği kitapta toplayan Sevgül, 8 Ağustos'ta İletişim Yayınları'ndan çıkacak olan kitabın akademik olarak da bir kaynak olduğunu belirtti. Sevgül, 1993 yılından bu yana gerçekleştirdiği bir birinden önemli bıçak sırtı kurtarmaların günlüğünü 5 yılda kitap haline getirdi. Kitapta 30 operasyonu saniye saniye anlatan Sevgül, "21 yıl sonunda ortaya çıkan bu kitap insan hayatı ile zamana karşı yarışı içeriyor. Yanlışla, doğrunun ayırt edilebilmesi için çok done var" dedi.

AKADEMİK KİTAP

Kitabında insan hikayelerine yer verdiğini belirten Sevgül, "Kitapta, bir avuç öğrenci ile hocanın bir mücadelesi var. Antalya coğrafyasında, Batı Toroslar'da, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde 100'ün üzerinde insan kurtardık. Bir o kadar da operasyon yaptık" diye konuştu.