X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Hipodrom yatırımına mevzuat gecikmesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Hipodrom yatırımına mevzuat gecikmesi

  • Giriş Tarihi: 9.10.2014

Antalya'ya yapılacak olan hipodrom, Türkiye Jokey Kulübü'nün yapısında değişiklik yapılacak olması nedeniyle beklemeye alındı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 'nın Döşemealtı ilçesine yaptırılacak olan Türkiye'nin 10'uncu hipodromu, özelleştirme süreci kapsamında beklemeye alındı. Yeni mevzuat gereği hipodrom yapma ve işletme yetkisinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan alınıp Türkiye Jokey Kulübü'ne (TJK) verilecek olması, Antalya'nın bir süre daha beklemesine yol açacak.

SÜREÇTE SONA GELİNDİ

Yaklaşık 150 milyon liraya mal olacak hipodromun Döşemealtı'ya yapılması için gerekli çalışmalar son hızıyla devam ederken 800 dönümlük hipodrom arazisi ot bedeli ödenerek mera kapsamından çıkartılmış ve Milli Emlak'a devredilmişti. Döşemealtı Belediyesi tarafından yapılan imar planları onaylanarak askıya çıkmış ve bu süre zarfında planlara her hangi bir itiraz yapılmamıştı.

İMZA AŞAMASINA GELMİŞTİ
5000 ve 1000'lik planları hazırlanan alanda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in talimatıyla bir proje hazırlanmış ve ihaleye çıkılmıştı. Sıra ihaleyi alan firma ile Bakanlık arasında sözleşme imzalamaya geldiği anda TJK'nın özerkleşecek olması planı değşitirdi.

YENİ TAKVİMİ TJK BELİRLEYECEK

Yeni süreçte hipodrom yapma ve işletme yetkisinin TJK'ya verilecek olması nedeniyle proje iptal edildi. Yetkililer önemli bir mesafe kat edilen hipodrom projesinin rafa kaldırılmadığını, TJK tarafından belirlenecek bir takvim dahilinde projenin en kısa zamanda Antalya'ya kazandırılacağını ifade etti.