Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kardeşinin meleği

Giriş Tarihi: 1.12.2015
Kardeşinin meleği

Burdur Karamanlı'da yaşayan Zeynep Baysal, 18 yıldır zihinsel engelli kardeşi Fatma Çön'ün bakımını üstleniyor

Burdur'un Karamanlı ilçesinde yaşayan 67 yaşındaki Zeynep Baysal, 18 yıldan beri bakımını üstlendiği zihinsel engelli kardeşi Fatma Çön'ün ihtiyaçlarını karşılıyor. Baysal, kardeşi Fatma'nın yaklaşık 30 yıl önce nişanlandığını ancak babasının nişanı bozduğunu söyledi. Nişanın bozulmasının ardından kardeşinin ruh halinin olumsuz etkilendiğini ve 20 yıl boyunca kendisini eve kapattığını belirten Baysal, "Kardeşim eve ve çevreye zarar veriyordu. Babam onu doktora götürdü ancak herhangi bir çözüm bulunamadı. Sonra yürüyememeye başladı" diye konuştu.

ÇOK GEÇ KALINDI
Kardeşini, Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine götürdüğünü anlatan Baysal, "Doktorlar bize Fatma'nın tedavisi için çok geç kalındığını, tedaviye alınırsa diğer hastaların ona zarar verebileceğini söylediler. Ben de bunu kabul etmedim. Kimseye bir zararı yok ama kendisini de savunamıyor. Sabah kalkmasından gece yatana kadar her zaman yanındayım. Akla gelen tüm ihtiyaçlarını ben karşılıyorum" dedi.

ÖLENE KADAR YANINDA OLACAK
Sekiz kardeş olmalarına rağmen kardeşinin kendisine güçlükle "Biz iki kardeşiz" dediğini aktaran Baysal, "Ne olursa olsun kardeşimi ömrümün sonuna kadar yalnız bırakmayacağım. Ablalık görevimi yerine getireceğim" ifadesini kullandı. Zeynep Baysal'ın eşi Ömer Baysal da baldızı Zeynep'e uzun yıllardır baktıklarını ve bakmaya devam edeceklerini dile getirdi. Baysal, "Herkesin başına gelebilirdi. Allah kimseyi böyle bir duruma düşürmesin. Biz en azından sevaba girdiğimizi biliyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kardeşinin meleği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz