Efe ilik bekliyor

Giriş Tarihi: 27.1.2016
Efe ilik bekliyor

9 yaşındaki lösemili Efe ilik bekliyor. Doktorların nakil için verdiği 6 aylık sürenin 3 ayı doldu. Güney ailesi herkesten duyarlılık bekliyor

Alanya'nın Sugözü Mahallesi'nde oturan 36 yaşındaki Ali ve 31 yaşındaki Esma Güney çiftinin oğulları Efe, 2013 yılında 1'inci sınıftayken okul yetkilileri tarafından halsiz olduğu gerekçesiyle aileye haber verilerek hastaneye gönderildi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde yapılan tahlillerin ardından Efe'ye lösemi teşhisi konuldu. Tedaviye cevap veren Efe Güney, 2015 yılı şubat ayında hastalığı atlattığı gerekçesiyle kemoterapi sonlandırıldı. Aradan geçen 8 ay boyunca durumu iyiye gittiği düşünülen Efe Güney'in, 2015 ekim ayında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ndeki kontrollerinde hastalığının tekrar ettiği tespit edildi. Doktorlar Efe'nin sağlığına kavuşabilmesi için ilik naklinin şart olduğunu söyledi. Bunun üzerine aile Efe'yi Antalya'da özel bir hastaneye yatırırken, ona uygun ilik bulabilmek için de araştırmalara başladı. Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) ve kendileri de dahil olmak üzere akrabaları ve çevresindekilerden uygun ilik arayan ailenin çabaları sonuçsuz kaldı. Yaklaşık 3 aydır hastanede tedavi gören Efe'nin ilik nakli için 3 ayı kaldığını belirten ailesi, uygun ilik bulunması için yardım istedi.

YAKINLARININKİ UYMADI

Hastalığın ikinci kez tekrarladığını duyduklarında yıkıldıklarını söyleyen anne Esma Güney, "Devlet 30 kişiye hiçbir ücret almadan ilik nakli için tüm tahlilleri karşılıyor. 30 kişiden sonra ücrete tabi oluyor. Anne, baba, kardeş ve akrabaları başta olmak üzere 30 kişinin iliklerine bakıldı. Hiçbirinin uymadığını söylediler. Bunun üzerine yurtiçi ve yurtdışı taranmaya başlandı. İnsanlardan bu konuda duyarlılık bekliyoruz" diye konuştu.

6 AY VERDİLER 3 AYI SONA ERDİ
Tüm umutlarının ilik nakline bağlı olduğunu vurgulayan baba Ali Güney de "Bize 6 ay süre verdiler ve bunun 3 ayı bitti. Şu an ilaç tedavisine devam ediyoruz. Herkesin Kızılay'a kan vermesini bekliyoruz. Benim çocuğuma uymasa da başka birinin çocuğuna uyabilir. Şu an ilik nakli bekleyen 800 çocuk var" dedi.
ARKADAŞINA GÖNDER
Efe ilik bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz