X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Hayatı kolaylaştıran buluşlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Hayatı kolaylaştıran buluşlar

  • Giriş Tarihi: 1.2.2016
Hayatı kolaylaştıran buluşlar
Hayatı kolaylaştıran buluşlar

Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Arpaç, 2 yıl boyunca çalışıp tıbbi uygulamaları kolaylaştıracak 7 yeni malzeme ürettiklerini açıkladı

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Arpaç, 2 yıl süren çalışmalar sonunda tıbbi uygulama alanında kullanılacak, insan yaşamını kolaylaştıracak 7 yeni tıbbi malzeme ürettiklerini söyledi.

7 YENİ ÜRÜNÜ AÇIKLADI

Arpaç, bu ürünlerin 'anti trombojenik ve anti bakteriyel kateter kaplaması', 'tıbbi implantlar için gümüş nano-partikülleri içeren mikrobisit kaplama', 'tıbbi implantlar için fonksiyonel biyo aktif kaplama', 'anti bakteriyel kemik aşı malzemesi', 'oftalmoloji, tıp ve kaplama tekniği için kontrollü mikrobiyosidal etkinlik', 'biyo bozunur' ile 'dental ve kemik sabitleme vidaları' olduğunu söyledi. Prof. Dr. Arpaç, "Bu sistemler implant ve alan hijyeninde kullanılıyor. Şimdi bu alanı biraz daha farklı bir noktaya çektik. Geliştirdiğimiz kemik aşı malzemesini anti bakteriyel hale getirdik. Hastanelerde yoğun kullanılan hortum, katater ve buna benzer ürünleri kaplayarak hem anti bakteriyel hem de yüzeyde pıhtı oluşmasını engelleyecek hale getirdik" dedi. 'Biyo bozunur' malzemeler alanında da çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Prof. Dr. Arpaç, Türkiye'de henüz üretimi olmayan bu çok pahalı tıbbi malzemelerin üzerinde çalışmalar yürüttüklerini anlatarak "Oldukça pahalı ürünler, bu alanda da ilk defe çene kemiğinin bilhassa çocuklardaki tamiratında kullanılacak plakaları ve çivileri yapmaya başladık" dedi.