X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kumluca’da Yörük göçü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kumluca’da Yörük göçü

  • Giriş Tarihi: 29.4.2016
Kumluca’da Yörük göçü
Kumluca’da Yörük göçü

Kumluca’da düzenlenen 17’nci ve Seracılık Festivali kapsamında ‘Yörük göçü’ canlandırıldı. Etkinlik boyunca renkli görüntüler yaşandı

'nın Kumluca ilçesinde 17. ve Seracılık Festivali etkinlikleri kapsamında Yörük göçü canlandırıldı. Deve, at, eşek, keçi, koyun, köpeklerin de bulunduğu kortej, Hükümet Konağı önünden Karatepe Stadı'na geldi. Vatandaşlar, Yörükler'in çadırları, yiyecekleri, geleneksel kıyafetleri ve tarım aletlerini de görme fırsatı buldukları yürüyüş sırasında kortejdekilere ellerindeki Türk bayraklarıyla sevgi gösterilerinde bulundu.

BİRLİK MESAJI
Kumluca Belediye Başkanı , "Ülkemizde yaşanan terör olaylarından dolayı festivalimiz buruk geçiyor. Ama yaptığımız etkinlik birlik ve beraberliğimizi pekiştiriyor. Bilinsin ki Yörükler var olduğu sürece ay yıldızlı bayrağımız sürekli gönderde kalacak, yere düşmeyecektir. Yörükler bugün bu etkinlikte bu mesajı vermiştir" dedi. Sembolik göçün ardından festivalde halat çekme yarışı yapıldı. Halat çekme yarışına ilçeye bağlı mahalle muhtarlarının hazırladığı takımlar katıldı. Sarıkavak ve Göksu takımları yarıştığı sırada halat koptu. Kafasını beton zemine çarpan Sarıkavak Mahallesi takımında yarışan Kökez (45), ambulansla Kumluca Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.