X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Elektrik Kesintileri Üretici Ve Çiftçileri Mağdur Ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Elektrik Kesintileri Üretici Ve Çiftçileri Mağdur Ediyor

  • Giriş Tarihi: 30.3.2015 15:28 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 17:24
AKSARAY ZİRAAT ODASI BAŞKANI EMİN KOÇAK VE DAMIZLIK KOYUN KEÇİ YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI MAHMUT AKTÜRK, ŞEHİRDE SON ZAMANLARDA SÜREKLİ OLARAK YAŞANAN ELEKTRİK KESİNTİSİNİN ÜRETİCİ VE YETİŞTİRİCİLERE CİDDİ ZARARLAR VERDİĞİNİ SÖYLEDİLER.
Elektrik Kesintileri Üretici Ve Çiftçileri Mağdur Ediyor

Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak ve Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, şehirde son zamanlarda sürekli olarak yaşanan elektrik kesintisinin üretici ve yetiştiricilere ciddi zararlar verdiğini söyledi.
Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, “Son zamanlarda her hafta sonu ilimizde elektrik kesintisi oluyor. Aksaray’ımız tarım ve hayvancılık şehri. Bu nedenle de üreticilerimiz ciddi sıkıntılar çekiyor. Biz hangi çağda yaşıyoruz bilemedim. MEDAŞ vatandaşın borcu bir gün geçse faize koyuyor, gerektiğinde de kesiyor. Ancak üreticiyi hiç düşünmüyor. Bencillik yaparak sadece kendini düşünüyor. Biz üreticiler olarak ciddi sıkıntı içindeyiz. Köylerimizde hayvanlar var, çiftlikler var. Tonlarca süt üretimimiz var. Bu kesintiler nedeni ile tonlarca sütümüz heba oluyor. Mesaj sistemi gibi bir sistem var. Üretici ve yetiştiricilere bir gün önceden mesaj atılsa, herkes ona göre önlemini alır. Böylelikle de sütünü çöpe atmamış olur. Biz bu konuda ciddi sıkıntılar çekiyoruz. MEDAŞ yetkililerinin böyle kafasına göre elektriği istediği zaman kesip açması hiç olmuyor. Üreticileri, vatandaşı uyarsın. Gün boyu yaklaşık 12 saat elektrik kesintisi oluyor. Buda ciddi sıkıntı. Gerekli önlemlerin alınması gerek” dedi.
Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk ise, kesintilerin kesinlikle önlenmesi gerektiğine değinerek, “Elektrik kesintisi ile son zamanlarda çok ciddi anlamda şikayetler geliyor. Özellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşan işletmelerde elektrik kesintileri ciddi mağduriyet oluşturuyor. MEDAŞ keyfine göre, canı istediği zaman elektrik kesebiliyor. En azından üretici ve yetiştiriciyi bir gün önceden mesaj sistemi ile uyarsa üretici de kendi tedbirini alır ve mağduriyetin önüne geçilmiş olur. Ben 4 bin üyelik bir birliğin başkanıyken, üyelerimize mesaj sistemi ile duyurular yapabilirken, koskoca MEDAŞ, trilyonlarca bütçesi olan MEDAŞ böyle bir uygulama yapmıyor. Vatandaşı dikkate almıyor. Özellikle enerji nakil alma hatlarındaki sıkıntılar, trafolardaki sıkıntılar gerçekten köy ve kasabalarda ciddi anlamda ıkıntı yaratıyor. Elektrikler kesiliyor. Özellikle süt sağım zamanı olan sabah ve akşam enerji nakil hatları bu enerjiyi çekmiyor. Düşük voltajdan dolayı hayvanlar sağılamıyor ve bununla birlikte birde elektrik kesiliyor. Bu noktada MEDAŞ bir alt yapı çalışması yapmıyor, para harcamıyor. Sadece para kazanma derdinde. Elektrik borcu bir gün gecikse faiz uygulanıyor. Ama üzerine düşen görevi yapmıyor. Özelleştirmede en kötü durumda olan MEDAŞ. Özelleştirme daha çabuk, daha güzel olsun diye, hizmet daha kolay olsun diye, daha kaliteli olsun diye yapılır. Ama MEDAŞ ne yazık ki devletten sonra devleti aratan bir kurum oldu. Bu konuda tedbir almaları gerekir” diye konuştu.