X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Prof. Dr. Karahocagil, Amasya Üniversitesi Rektörlüğü’ne Aday
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Prof. Dr. Karahocagil, Üniversitesi Rektörlüğü’ne Aday

  • Giriş Tarihi: 23.3.2015 13:48 Güncelleme Tarihi: 23.3.2015 13:50
BİR RESTORANDA DÜZENLEDİĞİ AÇIKLAMADA, VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ’NDE DEKAN YARDIMCISI GÖREVİNİ SÜRDÜRÜRKEN MEMLEKETİ AMASYA’DAKİ ÇEŞİTLİ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ İSTEĞİ ÜZERİNE YAPTIĞI İSTİŞARELER SONUCU ADAY OLDUĞUNU BELİRTENİLK, ORTA VE LİSE
Prof. Dr. Karahocagil, Amasya Üniversitesi Rektörlüğü’ne Aday

Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Üniversitesi Rektörülüğü’ne aday olduğunu açıkladı.
Bir restoranda düzenlediği açıklamada, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde dekan yardımcısı görevini sürdürürken memleketi Amasya’daki çeşitli sivil toplum kuruluşlarının isteği üzerine yaptığı istişareler sonucu aday olduğunu belirten ilk, orta ve lise öğrenimini Amasya’da tamamlayıp Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan 1970 doğumlu Prof. Dr. Mustafa Karahocagil, “Hiçbir üniversite isterse kendine şehir üniversitesi desin, şehri ile gerçek anlamda bütünleşmeden, şehrinin sorunlarına aidiyet hissetmeden ve bu sorunlara çözüm üretmek için ortak proje ve çalışmalara girişmeden bu hedeflere ulaşamaz. Biz de Amasya Üniversite’mizi bu anlayışla yönetilen, kurumsallaşmış, kendini kanıtlamış, şehriyle her anlamda bütünleşmiş bir üniversiteye dönüştürmek istiyoruz” dedi.
Amasya’nın tarihi boyunca önemli bilim adamları ve sanatkarlar yetiştiren Anadolu’nun öncü akademik merkezlerden biri olduğunu anımsatan Prof. Dr. Karahocagil, “Bir zamanlar Bağdat’ın İslam alimlerinin merkezi olmasından kinaye, Amasya’da Anadolu’nun Bağdat’ı olarak anılmış, Batılı seyyahlar tarafından medreselerinin ve talebe sayısının çokluğu nedeniyle Amasya ‘Anadolu’nun Oxford’u’ olarak isimlendirmiştir. Amasya’mızın geçmişinden aldığı bu güçle, eskiden olduğu gibi yeniden bir cazibe merkezi olabilmesi ve geleceğini yeniden görkemli bir şekilde inşa etmesi, Amasya Üniversitemizin güçlenmesi ve önemli üniversiteler arasında yer alması ile gerçekleşebilir. Tarihi kökleri üzerinde yükselecek olan Üniversitemiz, insan, toplum ve evrene ilişkin kadim ve çağdaş medeniyetlerin birikimlerini harmanlayarak, geçmişte olduğu gibi yarınlarda da Amasya’mızı önemli bir akademik merkez haline getirmelidir. Ancak bu hedeflere insanı ve insana ait değerleri merkeze alan bir değişim ve sürekli gelişim süreci ile ulaşabilir. Çünkü İbn-i Sina’nın dediği gibi “Bilim ve sanat takdir edilmediği yerden göçer” diye konuştu.
Samsun, Van ve Amasya’dan akademisyenlerin de katıldığı toplantıda söz alan Amasya Gönüllü Kuruluşlar Birliği (GÖKBİR) Platformu Başkanı Nuri Eken de Amasya’da eğitimin lokomotifi olan Amasya Üniversitesi’nde değişime ihtiyaç bulunduğunu ve bunun içinde iletişime geçtikleri Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil’i desteklediklerini dile getirdi.