X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Üniversitelilerden ‘Kırkyama’ Sergisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Üniversitelilerden ‘Kırkyama’ Sergisi

  • Giriş Tarihi: 27.5.2015 12:38 Güncelleme Tarihi: 27.5.2015 13:44
TEKSTİL, GİYİM, AYAKKABI VE DERİ BÖLÜMÜ GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ PROGRAMI ÖĞRENCİLERİNİN ÇEŞİTLİ KUMAŞLARI VEYA BEZLERİ BİRLEŞTİREREK YENİ ÜRÜNLER OLUŞTURDUKLARINI BELİRTEN TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU MÜDÜRÜ DOÇ. DR. FEDA ÖNER, “KIRKYAMA YAPIL
Üniversitelilerden ‘Kırkyama’ Sergisi

Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda öğrencilerin ‘Kırkyama’ adı verilen örgü sanatıyla hazırladıkları giysi eşyalar büyük beğeni topladı.
Tekstil, Giyim, Ayakkabı ve Deri Bölümü Giyim Üretim Teknolojisi Programı öğrencilerinin çeşitli kumaşları veya bezleri birleştirerek yeni ürünler oluşturduklarını belirten Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Feda Öner, “Kırkyama yapılması zor ve zaman isteyen bir el işidir. Bu zorunluluk, farkında olmadan bir sanatı başlatmıştır. Ayrıca parça bohça, kırk pare ve patchwork gibi adları da vardır. Kırkyama çeşitli kumaşlar veya bezleri birleştirerek yapılan bir örgü sanatıdır” dedi.
Öğrencilerin 2 dönem çalıştılar ve yaptıkları çalışmaları sergide sunduklarını anlatan Öner, “Çalışmaları çok başarılı. Atık kumaşları ustaca değerlendirip şık ve kullanışlı giysiler, süs eşyaları, yatak, sehpa ve masa örtüleri yaptılar. Öğretim elemanlarımıza ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.