Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bitmeyen onarım turistleri kaçırdı

Giriş Tarihi: 31.1.2013

Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde 1.5 yıldır bitmeyen onarım, 60 bin ziyaretçiyi kaçırdı. Müzede açık olan tek salon, çekiç ve matkap sesleri arasında gezilebiliyor

Türkiye'nin en önemli müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, üç yılı aşkın süredir devam eden uzun ihale ve onarım süreçleri nedeniyle sürekli kan kaybediyor. 2009 yılında başlatılan ihale süreci, yaşanan sorunlar nedeniyle 2011 yılına kadar sonuçlandırılamamakla kalmadı, geç de olsa başlayan onarım, müzenin kurulu olduğu Mahmut Paşa Bedesteni'nin 30 yıllık yorgunluğu ve ihaleyi alan firmaların Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ile düştüğü anlaşmazlık gibi nedenlerle bir buçuk yıldır tamamlanamadı.

BİLET TAM, GEZİ ÇEYREK
Bir zamanların ödüllü müzesinde 25 Ağustos 2011 tarihinde başlanan onarım bir türlü tamamlanamıyor. Dünyanın dört bir yanından müzeye gelen ziyaretçiler, 1.5 yıldır sadece Dr. Turhan Özkan Salonu'nu, kapalı olan teşhir salonlarından yükselen matkap ve çekiç sesleri arasında gezebiliyor. Açık olan bu tek salonda müzedeki en önemli eserlerin sergilendiği belirtilse de ziyaretçiler, biletin "tam", gezinin "çeyrek" olmasından şikayetçi. Yapılan zamların ardından tam biletin 15 TL, Müzekart'ın 30 TL olması da bu şikayetlere tuz biber oluyor. Müzenin son iki yılda yaşadığı ziyaretçi kaybı da bu şikayetlerin haklılığını ortaya koyuyor.

1.5 YILDA 60 BİN ZİYARETÇİ KAYBETTİ
İki yıl önce Türkiye genelinde yer alan müzeler arasında ziyaretçi sayısı itibariyle 10. sırada bulunan müze, geçen yıl 13. sıraya geriledi. Müzenin 2010 yılında 350 bin olan ziyaretçi sayısı, 2011 yılında 317 bine, 2012 yılında ise 290 bine düştü. Müze Müdürü Melih Arslan, Ankara'daki kazılardan elde edilen arkeolojik eserlerin sergileneceği yeni bir bölümün, müzenin alt katında yakında açılacağını söylese de onarımın ne zaman tamamlanacağı konusunda net bir bilgi veremiyor. Ancak müzedeki "kısıtlı" ziyaretlerin en az bir yıl daha devam edebileceği anlaşılıyor. Zira bakanlığın web sitesinde, müzedeki onarımın 15 Haziran 2013 tarihinde tamamlanacağı kaydediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bitmeyen onarım turistleri kaçırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz