X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Hüseyin KOCABIYIK: Hacettepe farkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Hüseyin KOCABIYIK: Hacettepe farkı

  • Giriş Tarihi: 21.5.2013

Üniversite benim için her şeydir.
O nedenle üniversitelerle bağımı hiç koparmadım.
Övünmek gibi olmasın, dünyadaki bütün üniversiteleri izlerim.
Atıf endekslerine arada bir göz atar, bilim üretme kapasitelerine bakarım. Türk üniversitelerinin hala alacağı çok yol var; ancak şunu belirtebilirim ki önümüzdeki elli yılda bizim de dünya çapında üniversitelerimiz olacak. Büyük Türkiye'nin kurulmasının zaten başka yolu da yok! Bir başka gerçek: Ülkelerin de şehirlerin de marka değerini yükselten en önemli kurumların başında üniversiteler geliyor. Amerika'yı ele alın; Yale'i, Harvard'ı, Pirenceton'u çıkarın geriye tüyleri dökülmüş bir Amerika kalır. Oxford'suz, Cambridge'siz bir İngiltere düşünülebilir mi?
Mesela ODTÜ'yü, Hacettepe'yi, Gazi'yi alın Ankara'dan, geriye plastik bir şehir kalır elinizde.
İşte o nedenle Hacettepe Üniversitesi'ni sevgiyle kucaklıyorum buradan.
Başarılı rektör Murat Tuncer'i alkışlıyorum. Inovatif işler yaptığı için. H H H Dün bizim SABAH Ankara'nın manşetiydi haber. Hacettepe Üniversitesi kütüphanelerine duş koymuş.
Bilenler bilir, master ve doktora öğrencileri kütüphanelerde sabahlar. Sabaha doğru kafaları süngere döner bu genç insanların. Bir duş, yarım saatlik uyku onların bilim üretme çabalarını güçlendirir.
Yıllar önce Columbia Üniversitesi'nin kütüphanesinde öğrenciler uyusun diye koltuk konduğunu görmüştüm de "bizde niye böyle şeyler düşünülmez" diye hayıflanmıştım.
Bir ülkede marka üniversite böyle ortaya çıkar işte. Bilim böyle gelişir.