Davulcular teknolojiye direniyor

Giriş Tarihi: 9.7.2013

Davulculuk geleneği, azalan ilgiye rağmen yaşatılmaya çalışılıyor. Mülakata katılan davulcu adayları, kıyafet, davul görünümü ve mani testinden geçirildi

Çalar saat ve telefonun olmadığı, teknolojinin gelişmediği yıllarda vatandaşları sahura kaldırmada sorumluluk üstlenen davulcular, yine ellerinde tokmakla caddeleri arşınlayacak. Oruç tutan Müslümanlar'ı sahurda uyandırmakla görevli davulcuların asırlar boyunca tek geliri, vatandaşın gönlünden kopup verdiği bahşiş.

İLGİNÇ GÖRÜNTÜLER YAŞANDI
Bazı belediyeler şikayetler nedeniyle davulculuk geleneğini yasaklarken kimi belediye gelenekleri sürdürüyor. Bu çerçevede birçok belediye kurdukları komisyon aracılığıyla Ramazan davulcularını belirledi. Komisyon, davulcuları ritim, kıyafet, davul görünümü ve mani testinden geçirdi. Ritim konusunda başarılı olan bazı davulcuların, mülakatın heyecanıyla daha çok mani söylerken heyecanlanmaları ilginç görüntülere neden oldu.

HATAY'DAN GELDİler

Etimesgut Belediyesi'nin 18 mahallede görev alması amacıyla yaptığı mülakata katılan davulcu Hasan Ergün, Hatay'dan ailesiyle 1 aylığına davul çalabilmek için Başkent'e geldiklerini söyledi. Her yıl düzenli Ankara'ya geldiklerine işaret eden Ergün, diğer aylarda da düğünlerde çalıştıklarını söyledi. Ramazan'da davulcuların ortalama 5 bin TL kazandıkları açıklandı.
ARKADAŞINA GÖNDER
Davulcular teknolojiye direniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz