Tiyatroculardan ağaç tepkisi

Giriş Tarihi: 11.3.2014

Devlet Tiyatroları'nın Macunköy tesislerindeki ağaçların araziyi satın aldığı söylenen kooperatif tarafından kesilmesi tepkiye neden oldu

Devlet Tiyatroları'nın sahne, prova salonu, misafirhane ve dinlenme alanlarından oluşan Macunköy'deki atölyelerinde ağaç kıyımı yaşandı. 2005 yılında arazinin bir kısmını satın alan S.S. İvme Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi'ne ait dozerler, gece saatlerinde girdikleri atölyelerde bulunan ağaçlara ve kameriyelere zarar verdi.

"KAYMAKAMLIK BOŞALTIN DEDİ"
Arazinin kendilerine ait olduğunu savunan kooperatifin ortaklarından Ethem Baytemur, "Biz bu arsayı aldıktan sonra çit çekmişler. Burada 30 yıllık ağaç yok. 4 bin 100 metrekarelik arazimizi işgal etmişlerdir. Yargıtay'a gidildi, Yargıtay, Devlet Tiyatroları'nın talebini reddetti. Bölge İdare Mahkemesi'nden istedikleri yürütmeyi durdurma talebi de reddedildi. Kaymakamlığa başvurarak bu arazinin kendilerine satılmasını istediler. Kaymakamlık da boşaltmalarını istedi" dedi.

"GEÇİCİ OLARAK DURDURULDU"
Sanatçılar adına açıklama yapan Kültür Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası Ankara Bölge Şubesi basın yayın sorumlusu Murat Çidamlı ise "Kültür Sanat Genel Başkanı Yavuz Demirkaya'nın girişimiyle yıkım geçici olarak durdurulmuştur. Arazi şu anda Büyükşehir Belediyesi'ne açılan yürütmeyi durdurma davası kapsamında korunmaktadır. Mahkeme sonuçlanana dek yapılacak her işlem yasadışıdır" diye konuştu.
ARKADAŞINA GÖNDER
Tiyatroculardan ağaç tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz