Sinüzitle başa çıkmak mümkün

Giriş Tarihi: 20.4.2014

Zonklayıcı baş ağrısı, burun akıntısı ve tıkanıklık şikayetleri ile kendini gösterebilen sinüzit yaşam kalitesini düşüren rahatsızlıkların başında geliyor

Sinüs enfeksiyonu yayılım gösterdiği takdirde yüz kemiklerinde iltihaplanmalara, körlüğe hatta menenjitten beyin apsesine kadar birçok ciddi tabloya neden olabiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Fikret İleri, sinüzit ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

"TEDAVİ OLMAK ÇOK ÖNEMLİ"
Viral üst solunum yolu enfeksiyonları sinüzitin en önemli sebeplerinden biridir. Çok fazla önemsenmeyen bir soğuk algınlığı sinüzitle sonuçlanabilmektedir. Dolayısıyla bu konuda çok dikkatli olmak ve hastalığın bulaşmaması için tedbir almak veya bulaşmışsa tedavi olmak çok önemlidir. Özellikle alerjik rinit sorunu olan kişilerin mutlaka tedavi olmaları gerekmektedir. Ayrıca burun içinde anatomik bozukluğu bulunanlar, sigara ve alkol gibi alışkanlıkları olanlar da sinüzite daha sık yakalanmaktadır.

DESTEK TEDAVİSİ FAYDALI
Ayrıntılı bir hasta öyküsü ve fiziki muayene sinüzit tanısı için çok önemlidir. Uygun antibiyotik kullanımı önerilebilir. Antibiyotiklerin yanında destek tedavisi de faydalı olmaktadır. Akut vakalarda tedavi süresi genellikle 2 haftayı bulmaktadır. Kronik vakalarda ise altta yatan hastalığın tedavisinin yanında ilaç tedavisi yaklaşık 1 ay sürmektedir.

CERRAHİ YÖNTEMLE BAŞARI ORANI ÇOK YÜKSEK
Hastalığın kronikleştiği durumlarda uygun ilaç tedavisine yanıt alınamadığında cerrahi tedavi gündeme gelmektedir. Bunun yanında eğer enfeksiyon göze, beyine ve çevre kemik yapılara yayılmışsa yani komplikasyon gelişmişse yine cerrahi tedavi devreye girmektedir. Cerrahi tedavide yaygın olarak 'endoskopik sinüs cerrahisi' kullanılmaktadır. Kronik bakteriyel sinüzitlerde cerrahi tedavinin başarı şansı oldukça yüksektir.

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
Sinüziten korunmak için genel direnci düşürebilecek yorgunluk, uykusuzluk ve dengesiz beslenmeden uzak durulması, ıslak saçlarla soğuk havaya çıkılmaması, klima kullanımına dikkat edilmesi, yaşam alanındaki havanın neminin çok düşük olmamasına özen gösterilmesi çok önemlidir. Sinüzitle ilgili yanlış bilinenler ise şöyle sıralanabilir:

Baş ağrısı genellikle sinüzit belirtisidir.
Yanlış ! Baş ağrılarının yaklaşık yüzde 85'inin kaynağı gerilim tipi baş ağrıları, yüzde 10'u migren, sadece yüzde 5'i ise sinüzit benzeri sorunlardır

Geniz akıntısı sadece sinüzitte ortaya çıkar.
Yanlış ! Geniz akıntısı birçok nedene bağlı olarak gelişen bir belirtidir. Reflü ve alerjik rinit benzeri pek çok hastalık ve hava kirliği ile sigara alışkanlığına bağlı olarak görülebilir.

Sinüzit bir enfeksiyon hastalığıdır.
Yanlış ! Enfeksiyon sinüzit hastalığının sadece bir formudur. Geniş bir hastalık grubu olan sinüzitin nazal polip formu, gerek sebebi gerekse tedavisi tamamen farklı bir hastalıktır.

Sinüzit ameliyatından sonra hastalık genellikle nükseder.
Yanlış ! Uygun tanı ve doğru cerrahinin başarısı son derece yüksektir. Bu nedenle tam donanımlı bir merkezde uzman ellerde yapılacak cerrahi büyük önem taşır.

ARKADAŞINA GÖNDER
Sinüzitle başa çıkmak mümkün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz