X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Osman Bekar: Sayfalardan sahalara inmenin ilk adımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Osman Bekar: Sayfalardan sahalara inmenin ilk adımı

  • Giriş Tarihi: 23.8.2014

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu arasında gençlerin sosyal ve kültürel yaşantılarına çeşitli faaliyetler ile katkıda bulunması için bir protokol imzalandı. Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Faruk Özçelik ile Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs'ün imza attığı protokol kapsamında ilk uygulama ise Malazgirt Zaferi'nin 943. yıl dönümünde Tarih Çalıştayı'nda yapılacak.
Devlet kurumları arasında bu tip işbirliklerinin, ortak çalışmaların artmasından yanayım. Bu köşeden zaman zaman bakanlığın bazı eksikliklerini eleştirmiş olsak da yapılan her olumlu çalışmayı da taktir etmesini bildik. Bu işbirliği de yine taktir edilecek cinsten bir çalışma.
Bakanlığın isminde 'Gençlik' ibaresinin bulunması sorumluluklarını daha da arttırıyor.
Sadece spor alanında değil gençlerin kültürel olarak da gelişimine katkıda bulunmak gibi önemli bir sorumluluğu bulunuyor.
Okullarda okutulan müfredat ile dizi filmlerdeki uydurma senaryoların arasına sıkışan tarih bilincinin bu tip çalışmalarla gençlerimize kazandırılması, onların böyle bir çalıştaya ortak edilmeleri ve bu minvalde yapılacak başka uygulamalara dahil edilmeleri son zamanlarda gençliğimiz için atılan en önemli adımlardan biri. Hele ki bu uygulamanın Malazgirt Zaferi'nin yıldönümünde yapılacak olması ayrı bir önem taşıyor. İşbirliği çerçevesinde 26 Ağustos'ta başlayacak olan çalıştaya 81 ilimizden 1071 genç tarihçi katılacak. '1071 tarihimiz bir hedefimiz bir' sloganıyla yapılacak olan çalışmaya ayrıca dahil olan Geleneksel Türk Sporları Federasyonu tarafından da atlı cirit, gökbörü ve atlı okçuluk gösterileri yapılacak.
Halen nüfusunun büyük çoğunluğu gençlerden oluşan ülkemizde gençlerimiz için yapılan projelerin arttırılması en büyük dileğim. Ülkenin geleceği için genç nesle yapılan bu tip yatırımların er ya da geç meyvelerini vereceğine inancım sonsuz.