X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Osman BEKAR Çalıştay: Bir arpa boyu ilerleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Osman BEKAR Çalıştay: Bir arpa boyu ilerleme

  • Giriş Tarihi: 7.12.2014

Geçt iğimiz hafta sonu 'da 'Spor Çalıştayı' düzenlendi. Çalıştay'a sporumuzun birçok paydaşı katılırken, ülke sporunun sorunları ve geleceği konuşuldu.
Aslında ülke sporunun sorunlu olduğunu görüp bir çalıştay yapmak da aslında bir arpa boyu bile olsa ilerleme kaydetmek olarak görülebilir.
Federasyonlar boyutuyla 'Türk Sporunun Geleceği' başlığında yapılan Çalıştay'da sporumuz masaya yatırıldı.
Sorunların tespiti konusunda bir sıkıntı yok. Sorunlar konusunda hemen hemen herkes hem fikir. Çözümler noktasında da farklı fikirler, farklı düşünceler var. Bu aşamada böyle bir şeyin olması da çok normal. Zaten farklı fikirlerin, planların sentezinden en iyi çözüm çıkacaktır ortaya. Çalıştay'a katılan herkesin gündeminde olan ortak sorun ise 'DOPİNG'di. Herkesin notları arasında bu sorun ilk sıradaydı anladığım kadarıyla.
Herkes önlenmesi konusunda fikrini beyan etti. Tam da bunların konuşulduğu günlerde yine bir doping haberiyle sarsıldık. Özbekistan'da yapılan Dünya Serbest Güreş Şampiyonası'nda Dağıstan'dan devşirilerek mindere çıkan Şamil Erdoğan'ın iki numunesi de pozitif çıktı. Yani bizim milli mayomuzu giyen bir sporcuda daha doping çıktı.
Daha önce bu konuda yine yazı yazmıştım. Artık dünyada 'dopingci ülke' konumuna geldiğimizi yazmıştım.
Centilmenliği ile mertliği ile mücadeleciliği ile bilinen Türk sporcusunu kimler bu hale getirdi.
Sporcuların kendileri mi? Koltuk sevdalısı yöneticiler mi? Ödül yönetmeliği mi?
Sporunuzdaki sorunları düzeltmek, ülke sporunu ilerilere taşımak adına istediğiniz kadar çalıştaylar, kongreler, seminerler ya da bilmem neler düzenlerseniz düzenleyin. Orada alınan kararları, tavsiyeleri, çözüm önerilerini kağıt üzerinde bırakırsanız.
Söyleyecek sözü olanları konuşturmaz, söylenenleri kulak arkası yaparsanız, kısacası uygulamaya geçmezseniz çalıştay yaptığınız bilmem kaç yıldızlı otellerden daha çıkmadan bu tür haberleri daha çok duyarsınız.

Türk sporcusunu kimler bu hale getirdi? Ödül yönetmeliği mi yöneticiler mi?