X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Keçiören'de film tadında tarihe yolculuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Keçiören'de film tadında tarihe yolculuk

  • Giriş Tarihi: 19.7.2015
Keçiören'de film tadında tarihe yolculuk
Keçiören'de film tadında tarihe yolculuk

Estergon Türk Kültür Merkezi'nde hizmet veren Etnografya Müzesi, 17. yüzyıla dayanan eserleriyle ziyaretçilerini tarih yolculuğuna çıkarıyor

Türkiye'nin farklı illerinden eserlerin toplanmasıyla Osmanlı ve Cumhuriyet dönemini yansıtan müzede 1096 eser teşhir ediliyor. Eserlerin bir kısmı Kına Gecesi Seremonisi, Sünnet Odası, Türk Hamamı, Kahve Kültürü, Selamlık, Türk Mutfağı, Oturma Odası, Günlük Oda, Bakırcı Odası, Çeyiz Odası, Eski Ankara Sokağı ismi verilen camekanlı bölümlerde, diğerleri ise vitrinler ve özel bölümlerde sergileniyor. Savaş döneminde kullanılan aletlerin, aksesuarların da olduğu müzede, farklı malzemeden yapılmış ve dönemini yansıtan eserler büyük ilgi görüyor. Konya Müzesi'nden getirilen, dört parçadan meydana gelmiş yiv süslemeli Osmanlı dönemine ait at alınlığı zırhı, dipçik ve kundak kısmı ağaçtan tetik, ateşleme tertibatı ve namlusu demirden yapılan tüfek ve demir-sac ve pirinçten yapılmış, bant üzerinde çift çizgili örgü motifi mevcut Osmanlı dönemi 18.yy'a ait miğfer, müzenin en dikkat çeken eserleri arasında yerini alıyor. Eserler arasında Osmanlı dönemine ait toga, küçük zincirlerden oluşan kısa kollu dik yakalı 18. yy'a ait zırh, cellat satırı, çelik kılıçlar gibi çok sayıda askeri malzeme bulunuyor. Geleneksel Türk kıyafetleri, para keseleri, kahve takımları, halı dokuma takımları, tabakalar, süs eşyaları gibi 18 ile 20. yüzyıllara ait eserler de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. 2011'de KKTC Güzelyurt Belediyesi'nin katkıları ile Kıbrıs kültürünü anlatan büyük camekanlı alan ve yine Kazakistan Büyükelçiliği ile Keçiören Belediyesi'nin katkıları ile 2012'de "Tusau Kesu" törenini anlatan Kazak Çadırı da müzeye sonradan eklenen bölümler arasında.

AYDA 5 BİN 500 ZİYARETÇİ

Estergon Türk Kültür Merkezi'nde hizmet veren Etnografya Müzesi'ni haftada bin 300 kişi ziyaret ederken, ayda bu rakam 5 bin 500 kişiyi buluyor. Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, müzenin ziyaretçi akınına uğramasından memnun olduklarını belirterek şunları söyledi: "Tarihin bize miras bıraktıklarını korumak, gelecek kuşaklara anlatmak için görsel bir hafıza olan müzelerimize gereken değeri vermekle yükümlüyüz. Etnografya Müzemiz Estergon Türk Kültür Merkezimiz içinde vatandaşları tarihin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkarırken, aynı zamanda bilgi dağarcıklarını da zenginleştiriyor. Bizler sadece müzemizle değil tarih sohbetlerimizle de gençlerimizin tarih bilincini geliştirmeyi ve belleklerini tazelemeyi sürdürüyoruz."