X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Altınköy'ün altın müzeleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Altınköy'ün altın müzeleri

  • Giriş Tarihi: 23.7.2015
Altınköy'ün altın müzeleri
Altınköy'ün altın müzeleri

100 yıl öncesinin köy hayatını Ankara'ya taşıyan Altın Köy, müze evleriyle de büyük beğeni topluyor

Altındağ Belediyesi Altınköy Açık Hava Müzesi sınırları içinde yer alan Oyuncak Müzesi, Köy Müzesi ve Etnografya Müzesi her geçen gün daha fazla ziyaret ediliyor. Türk gelenek ve göreneklerinin canlı kalması için kurulan müzeler, kültürel yabancılaşmanın önüne geçilmesinde rol oynuyor. Altınköy Açık Hava Müzesi ile önce köy hayatını şehre taşıyan Altındağ Belediyesi, bölgeye kurduğu müzelerle kültürel değerlerin korunmasında önemli bir adım attı. Bu kültürel mekânları ziyaret edenler arasında özellikle çocuklar, geçmişini daha yakından tanıma fırsatı buluyor.

KÖY OYUNCAKLARI MÜZESİ

Altınköy'de en ilgi çeken müzelerden biri Oyuncak Müzesi... Büyük emeklerle kurulan müzedeki oyuncakların tamamı geçmişte el emeği ile üretilen ürünler. Altındağ Belediyesi ve Ankara Üniversitesi'nin ortaklaşa girişimleri sonucunda açılan müze, sadece çocuklar tarafından ziyaret edilmiyor. Müzede, bez bebeklerden, ahşap oyuncaklara, bilyelerden topaçlara, tel arabalardan taş bebeklere birçok oyuncakla karşılaşmak mümkün...

KÖY HAYATINI YAŞATIYOR

Köy Müzesi ise köy hayatını şehre taşıyan bir başka mekân. Köy Müzesi'nin en belirgin özelliği tarım ve hayvancılık aletlerini bünyesinde barındırıyor olması. Köy Müzesi, nostaljik havasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Müzede sergilenenler arasında orak, semer, yaba, kara kovan, dirgen, sofralıklar, kazanlar ve çömlekten yapılan testiler göze çarpıyor. Hemen hemen tüm illere ait dokuma kumaş parçaları da Köy Müzesi'nde yer alan en gözde unsurlardan. Etnografya Müzesi ise Anadolu kültüründen esintiler sunuyor. Ankara, Bolu, İzmir, Muğla, Mardin, Hakkâri ve Gaziantep yörelerine ait kıyafetler Etnografya Müzesi'nde sergileniyor. Yörelere özgü kıyafetler dikkat çekiyor.