YUSUF YALKIN: Suriyeli sporcular!

Giriş Tarihi: 13.4.2016

Ülkemizde çok sayıda Suriyeli sığınmacı bulunuyor. Değişik yaşta bir dolu insan; çocuk, genç, erişkin… Bunların arasında çeşitli branşlarda sporcular, teknik adamlar, çok yetenekli ve keşfedilmeyi bekleyen çocuklar mutlaka vardır!
Spor eğitimi görmüş, profesyonelce spor yapmış kadınlar, kızlar da bulunabilir. "Acaba" diyorum; Ankara'nın spor kulüpleri, oluşturacakları ekiplerle bir kampanya başlatıp, sınır illerimizdeki mülteci kamplarında ve şehirlerimizde bu insanların yoğun oldukları mahallelerde seçmeler yapamazlar mı? G.Birliği, Osmanlıspor, A.Gücü, Hacettepe, Keçiörengücü ve diğer kulüpler, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in girişimiyle bu hareketi rahatlıkla başlatabilirler.
Bu bir, "İnsani" davranış olarak değerlendirilmelidir.
Özellikle, "Yardım bekleyen yetenekli çocuklara" sunulabilecek çok önemli bir projedir.
Sokaklarda sıklıkla karşılaştığımız ve "Mağdur durumda" olduklarını gördüğümüz muhtaç çocuklar kendilerine "Uzatılan bu yardım elini" inanın ki büyük bir sevgiyle tutacaklardır.
Her kulüp 5-10 yetenekli genci aileleriyle birlikte himayesine alabilir.
Sadece futbolda değil, hentbolde Yenimahalle Belediyesi, voleybolda Halkbank var. Bunlara alt yapıları güçlü birçok Başkent kulübünü ekleyebiliriz!

***

Kafamda bu düşünce canlandığında çok heyecanlandım… Hatta daha önce yazdım da… Ama bugün sokaktaki bir Suriyeli çocuğun hali, bu yazıyı yinelememi gerekli kıldı. Bu projeye iş adamları, büyük ticari kurumlar dâhil edilebilir. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Spor Genel Müdürlüğü (SGM) organizasyonu üstlenebilir.
Başta Futbol Federasyonu olmak üzere, birçok federasyon, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK), Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, hayır kurumları katkıda bulunabilirler.
Aklıma geldi; Türkiye'de sadece 11 bini aşkın antrenör var. Birçoğu da işsiz… Seçmelerde görevlendirilebilirler!
İnanıyorum ki, bu kıvılcım kısa bir sürede büyür, alev topuna dönüşür… Projenin başlamasıyla birlikte uluslararası destekler de gelir.
Avrupa Birliği'nin (AB) çeşitli fonlarından istifade edilebilir. Uluslararası barış ve sağlık örgütleri, önemli spor kuruluşları, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (OIC) , FİFA, UEFA harekete geçebilir. Yetenekli Suriyeli çocuklara bu destek büyük ilgi görebilir. Yeter ki, Ankara harekete geçsin…

ARKADAŞINA GÖNDER
YUSUF YALKIN: Suriyeli sporcular!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz