X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Mogan Gölü’nde kirlilik denetimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Mogan Gölü’nde kirlilik denetimi

  • Giriş Tarihi: 12.6.2016
Mogan Gölü’nde kirlilik denetimi
Mogan Gölü’nde kirlilik denetimi

Mogan Gölü’nü kirlettiği iddia edilen işletmeler geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı uzman ekipler tarafından denetlendi

Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ASKİ Genel Müdürlüğü, Zabıta, Koruma ve İtfaiye daire başkanlıkları ile Gölbaşı Zabıta Müdürlüğü'ne bağlı toplam 42 kişilik ekip, Mogan Gölü'nü dört bir koldan dolaşıp, tüm işletmeleri denetledi. Denetimlerde ekipler, uygunsuzluk tespit edilen işletmelere de tutanak düzenledi.

GÖLDEN NUMUNELER ALINDI
Zabıta Dairesi Başkanı Abdurrahman Karabudak, "Mogan Gölü'ne direkt akan kanalizasyon hatları bulunduğu ve işletmelerin, atıklarını göle deşarj ettiklerine" ilişkin iddialar üzerine, Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek'in talimatıyla hemen harekete geçtiklerini söyledi. Karabudak, "İlgili birim ekiplerimizle birlikte, göl çevresindeki tüm işletmelerde denetimlerde bulunarak, gölden de su numuneleri aldık. Özellikle işletmelerin bulunduğu bölgelerden aldığımız numuneleri analiz ederek, sonuçlarına göre cezai müeyyideler uygulanacak" diye konuştu. Denetimlerin süreceğini anlatan Zabıta Dairesi Başkanı Karabudak, "Bu, birinci aşama. İkinci aşamada da gölü besleyen ufak çaylar var. Bu çayların kenarlarında da bazı fabrikalar var, bunları denetleyeceğiz. Eğer bu fabrikaların atıkları ve problemleri göle entegre oluyorsa ve göle akıntı yapıyorsa, bunlara da müdahale edeceğiz" dedi.