X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER ‘Lider Öyle Olmaz Böyle Olur’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

‘Lider Öyle Olmaz Böyle Olur’

  • Giriş Tarihi: 16.7.2016
‘Lider Öyle Olmaz Böyle Olur’
‘Lider Öyle Olmaz Böyle Olur’

Alanında lider 119 kiyle liderliğin tartışıldığı kitap, yeni baskısıyla raflarda

Yazar Sevinç Engin'in, sanat, siyaset, dünyası, medya ve akademik camiadan alanında lider 119 kişiye liderliğin anlamını sorduğu çalışmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan yorumları da yer aldı. Engin, "Lider Öyle Olmaz Böyle Olur, Yön Veren Liderler ile Liderlik Üzerine çalışmasında, "Türkiye lider çıkarmaya aç bir ülke midir?", "Karizmatik liderlik nedir?", "Lider olunur mu, doğulur mu?", "İyi bir lider, her zaman iyi bir yönetici midir?", "Lider için aile desteği ne kadar önemli?" gibi sorular yöneltti.

'VATAN SEVGİSİ DE LİDERLİĞE YOL AÇAR'
Röportaj yapıldığı dönemde Başbakan olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı insanların liderliğe yatkın bir mizaçla doğabildiğini belirterek, "Ama bence bir insanı lider yapan şey, ülkesine duyduğu sevgi ve onun uğrunda yürüttüğü toplumsal mücadeledeki kararlılığıdır. Ben güzel bir gelecek özlemiyle yürütülen toplumsal mücadelenin liderliği yarattığı inancındayım" değerlendirmesinde bulundu.

'LİDERLİK FITRATTAN GELİR'
Çalışmanın yapıldığı dönemde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevini yürüten Başbakan Binali ise liderliğin fıtrattan geldiğini, yöneticiliğin ise bilgi ve tecrübeyle kazanıldığını belirtti. "İyi bir yönetici, iyi bir lider anlamına gelmez. Ama iyi bir lider, iyi bir yönetici anlamına gelir çoğu kere" yorumunu yapan Yıldırım, liderliğin idareciliğin üstünde, yöneticiliği de kapsayan genel bir özellik olduğunu ifade etti. Öte yandan Sevinç Engin'in Devlet Bahçeli, Ali Koç, Meral Akşener, Melih Gökçek'in de aralarında bulunduğu kişilerle yapılan röportajların yer aldığı "Lider Öyle Olmaz Böyle Olur, Yön Veren Liderler ile Liderlik Üzerine" kitabının yedinci baskısı raflardaki yerini aldı.