X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER “Allı Güllü Macun” Hamamönü’nde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

“Allı Güllü Macun” Hamamönü’nde

  • Giriş Tarihi: 9.7.2015 13:48 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
RAMAZAN AYINDA HAMAMÖNÜ'NDEKİ MACUNCULAR BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ.
“Allı Güllü Macun” Hamamönü’nde

Tarihi kostümleri içerisinde Hamamönü sokaklarında dolaşan Osmanlı macuncuları, bu tarihi lezzeti sevenleriyle buluşturuyor.
Hamamönü’ndeki Ramazan standları her akşam binlerce kişiyi Hamamönü sokaklarına çekti. Ancak Hamamönü sokaklarına renk katan başka şeyler de var. Bunlardan biri de geçmişten günümüze dek uzanan bir gelenek olan, Osmanlı macunu oldu. Tarihi kostümleri içerisinde Hamamönü sokaklarında dolaşan Osmanlı macuncuları, bu tarihi lezzeti sevenleriyle buluşturdu.
“EN ÇOK ÇOCUKLAR SEVİYOR.”
Hamamönü sokaklarında tarihi Osmanlı macunu satanlardan biri Yunus Emre Gözaçık, macuna en çok çocukların ilgi gösterdiğini belirterek, özellikle iftardan sonra satışların iyi olduğunu söyledi. Osmanlı macununun eskiden, Osmanlı saraylarında padişahlara şifa olarak yedirildiğini söyleyen Gözaçık, Osmanlı macununun günümüzde üretilen pek çok şekerli gıdaya oranla, hiçbir zararı olmadığını belirtti.
“Eskiden padişahlar hasta olunca macun yedirirlermiş. Bu macun şeker, çok az gıda boyası ve meyve özlerinden yapılıyor. İçerisinde herhangi bir baharat yok. Gönül rahatlığıyla yenebilir” diyen Gözaçık, allı güllü Osmanlı macunlarından tatmak ve nostaljik bir Ramazan akşamı yaşamak isteyenleri Hamamönü’ne davet etti.