X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Alanya Belediyesi’nden Örnek Proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Alanya Belediyesi’nden Örnek Proje

  • Giriş Tarihi: 11.3.2015 15:18 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
MUZ BİTKİSİNİN KULLANILMAYAN ATIK GÖVDESİNDEN ELDE EDİLEN LİFİN İŞLENEREK İPE DÖNÜŞTÜRÜLDÜĞÜ ATÖLYE, ANTALYA'NIN ALANYA İLÇESİNDE BELEDİYE BAŞKANI ADEM MURAT YÜCEL'İN KATILDIĞI TÖRENLE AÇILDI.
Alanya Belediyesi’nden Örnek Proje

Muz bitkisinin kullanılmayan atık gövdesinden elde edilen lifin işlenerek ipe dönüştürüldüğü atölye, ’nın Alanya ilçesinde Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in katıldığı törenle açıldı.
Tosmur Ek Hizmet Binası’nda açılan atölyenin tanıtımına Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Proje Koordinasyon Birimi, Kültür Müdürü ve basın mensupları katıldılar. Muz gövdelerinin işlendikten sonra life daha sonra da ipe dönüştüğü atölyede ilk üretimi Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel yaptı. Üretimin oldukça hızlı ve kolay olduğuna dikkat çeken Başkan Yücel, ’’Alanyamız Türkiye’de muz üretiminin yapıldığı ender bölgelerden birisidir. Muz bitkilerinin meyveleri alındıktan sonra gövdeleri çevreye atılıyordu. Alanya Belediyesi olarak bu atılan muz gövdelerini değerlendirmek için böyle bir projeyi hayata geçirmeye karar verdik. Muz lifi projesinin alt yapısını Proje Koordinasyon Birimimiz, ürünleri ise Kültür Müdürlüğümüz ortaya çıkardı. Muz lifinden daha ince iplik elde etmek için Ankara Üniversitesi ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Burada sergilenen ürünler, bir ay gibi kısa bir sürede hazırlandı. Geri dönüşümün ardından elde edilen iplerle süs ve hediyelik eşyalar yapılacak. Projede emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim’’ dedi.
ÇEVRE KİRLİLİĞİ ÖNLENECEK VE EKONOMİK KATKI SAĞLANACAK
Projenin başlaması ile çevre kirliliğinin engelleneceğini belirten Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, ’’Muz lifi kursu açarak dar gelirli ailelerimize ekonomik destek vermeyi planlıyoruz. Bunun yanında çevreye bırakılan muz gövdelerini geri dönüşüm kapsamında toplayarak burada değerlendireceğiz. Bu sayede çevre kirliliğinin de önüne geçmiş olacağız’’ dedi.