X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Pazarcı Esnafına Belge Zorunluluğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Pazarcı Esnafına Belge Zorunluluğu

  • Giriş Tarihi: 16.6.2015 13:28 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 11:55
ANTALYA SEMT PAZARCILAR ODASI YÖNETİM KURULU, PAZARDA SATTIĞI ÜRÜNÜ HAL’DEN ALMAYIP, EKTİĞİNİ PAZARDA GETİRİP SATAN ÜRETİCİ KONUMUNDA OLAN MÜSTAHSİLLERE BELGE ZORUNLULUĞUNUN GELDİĞİNİ AÇIKLADI.
Pazarcı Esnafına Belge Zorunluluğu

Semt Pazarcılar Odası yönetim kurulu, pazarda sattığı ürünü Hal’den almayıp, ektiğini pazarda getirip satan üretici konumunda olan müstahsillere belge zorunluluğunun geldiğini açıkladı.
Pazar yerlerindeki esnafın ürettiği ürünü satması ve üretime teşvik edilmesi nedeniyle müstahsillere Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ‘Çiftçi Kayıt Belgesi’ zorunluluğu getirildi. Bu zorunlulukla birlikte pazarda ürün satmak isteyen pazarcı esnafı yetiştirdiği ürünü satabilecek, belge ile Antalya Semt Pazarcıları Odası’ndan Pazar yeri alabilecek.
HAL’DEN ALIP PAZARDA SATIYORLAR
Vatandaşların pazarcı esnafı tarafından yetiştirilmiş ürünleri almak gibi bir isteklerinin olduğunu söyleyen Pazarcılar Odası Başkan Vekili Cihan Karataş, Çiftçi Kayıt Belgesi’ ile üretici ve alıcı bir araya gelecek. Bu sistem aynı zamanda sadece ürün ticareti yapanların önüne geçecek, sistem insanları üretmeye teşvik edecek’’ dedi.
Bakanlık tarafından uygulanan zorunlu belgenin belirli standartları oluşturmak için gerekli diyen Karataş, bu sayede ürettiğini satanların hakları korunacak. Başkasının ürettiğini alıp satanlar zamanla ya bu belgeye sahibi olacak, ya da pazarda ürün satamayacak. Belgeyi alabilmek için ürün yetiştirebilmek gerekli. Bunun için de ekilecek araziye sahip olunması, veya kiralanması şartı koşulacak. Yani üretmeyen satamayacak’’ dedi, esnafın yasalara uyarak gerekli şartları yerine getirmesini istedi.(CE -