X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Altı Ayda 560 Hasta Tedavi Edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Altı Ayda 560 Hasta Tedavi Edildi

  • Giriş Tarihi: 21.7.2015 11:48 Güncelleme Tarihi: 22.7.2015 08:54
ANTALYA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ RADYASYON ONKOLOJİSİ KLİNİĞİ'NDE 2015 YILININ İLK ALTI AYINDA 560 HASTANIN TEDAVİ EDİLDİĞİ BİLDİRİLDİ.
Altı Ayda 560 Hasta Tedavi Edildi

Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniği’nde, 2015 yılının ilk altı ayında akciğer, meme, prostat, baş-boyun, gastrouriner sistem tümörlü 560 hastanın tedavi edildiği bildirildi.
Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzman Dr. Evrim Duman, radyoterapinin, kanser hücrelerini öldürmek ve tümörleri küçültmek için kullanılan en eski ve etkili kanser tedavi yöntemlerinden biri olduğunu belirtti. Günümüzde son teknolojik gelişmeler sayesinde radyoterapinin, eskiye oranla oldukça azaltılmış yan etkiler ile sonuçları en başarılı tedaviler arasına girdiğine değinen Duman, en sık kullanılan tedavi yönteminin Üç Boyutlu Konformal Radyoterapi (3BKRT) olduğunu bildirdi.
Bu yöntemle, planlama ve tedavi aşamasında tümör ve tedavi alanındaki normal dokuların gerçek anlamda değerlendirilebildiğini söyleyen Duman, Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi’nin (IMRT) ise Üç Boyutlu Konformal Radyoterapinin geliştirilmiş bir şekli olduğunu ifade etti. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi’nde 2015 yılında (Ocak-Haziran) toplam 560 hastanın tedavi edildiğini belirten Duman, kliniğe daha çok Antalya merkezden ve ilçelerden hastaların gelmesinin yanında Burdur, Muğla, Mersin, Afyonkarahisar ve İstanbul’dan da çok sayıda hasta geldiğini kaydetti.
Duman, “Hem Üç Boyutlu Konformal (3BKRT) hem de Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi (IMRT) teknikleri ile tedavi uyguladığımız kliniğimizde kurulum aşamasında olan yeni cihazımızın kısa bir süre içinde faaliyete girmesi ile Görüntü Klavuzluğunda Radyoterapi (IGRT) ve Volumetrik Yoğunluk Ayarlı Ark Tedavisi (VMAT) gibi ileri teknolojik yöntemlerin yanı sıra Stereotaktik Radyoterapi (SRS/SRT) ve Stereotaktik Vücut Radyoterapisi (SBRT) gibi yöntemlerle noktasal ışınlama uygulanabilecektir. Bu bağlamda tüm kanserli hastaları şifa bulmak üzere kliniğimize davet ediyoruz” dedi.