X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Gazipaşa’da Medusa Başı Bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Gazipaşa’da Medusa Başı Bulundu

  • Giriş Tarihi: 5.8.2015 19:18 Güncelleme Tarihi: 6.8.2015 05:30
YUNAN MİTOLOJİSİNDE GÖZLERİNE BAKANI TAŞA ÇEVİREN YILAN SAÇLI DİŞİ CANAVARA MEDUSA DENİYORDU.
Gazipaşa’da Medusa Başı Bulundu

Yunan Mitolojisinde gözlerine bakanı taşa çeviren yılan saçlı dişi canavar olrak bilinen Medusa’nın başı, Gazipaşa’daki Antiocheia Cragum antik kentinde bulundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı adına 8 yıldır Gazipaşa’nın Güney Mahallesi Nohut Yeri Mevkii’nde bulunan Antiocheia Ad Cragum antik kentinde yapılan kazı ve restorasyon çalışmaları bu yıl da devam etti. Amerika’nın Nebraska Üniversitesi’nden Prof.Dr.Michael Hoff’un kazı başkanı olduğu, Uşak Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden Doç.Dr. Birol Can’ın Türkiye heyetini temsil ettiği kazılarda geçmiş yıllarda Türkiye’nin en önemli mozaik merkezlerinden biri ve Afrodit heykeli bulunmuştu. Bu yılki kazılarda ise kazı ekibi başka bir sürprizle karşılaştı. Yunan Mitolojisinde gözlerine bakanı taşa çeviren yılan saçlı dişi canavar olan Medusa’nın başına rastlayan ekipler, heykel başını Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderdi.
M.S. 2 veya 3. yüzyıla ait olduğu sanılan heykelin büyük bir tarihi öneme sahip olduğunu belirten Doç. Dr. Birol Can, “Antiochia Ad Cragum antik tapınak alınlığının diğer kırık parçalarına yakın şekilde bulunan ve insan ölçüsünden çok az büyük olarak işlenen eserin, tapınak alınlığının bir parçası olduğunu düşünüyoruz. Yüzü iyi durumda olan Medusa’nın saçında yılanlar hala görülebiliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, restorasyon ve konservasyon çalışmalarının ardından eseri Alanya Müzesi’nde sergileyecek” dedi.
MEDUSA NEDİR?
Medusa, Yunan mitolojisinde gözlerine bakanı taşa çevirdiğine inanılan yılan saçlı, keskin dişli, dişi canavara verilen isimdir. Gorgon kardeşlerden tek ölümlü olandır. Bu yüzden insanların kahramanı Perseus tarafından öldürülebilmiştir. Perseus, Graeae’nin ona verdiği ayna ile Medusa’ya bakabilmiş ve böylece kafasını taşa dönüşmeden kesebilmiştir. Kafasını kestikten sonra Medusa’nın boynundan denize sıçrayan iki damla kandan Chrisaor ve Pegasus’un doğduğuna inanılır. Bazı kaynaklar ise Medusa’nın boynundan fışkıran her bir kan damlasının yılanlara dönüştüğünü söylemektedir.