X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Karaer: “Taşeronlaşmaya Karşıyız”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Karaer: “Taşeronlaşmaya Karşıyız”

  • Giriş Tarihi: 10.3.2015 07:58 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
MEMUR-SEN AYDIN İL TEMSİLCİSİ VE SAĞLIK-SEN AYDIN ŞUBE BAŞKANI A. BAKİ KARAER, TAŞERON UYGULAMALARININ SAĞLIK HİZMETLERİNDE NİTELİK VE GÜVENLİK SORUNU OLUŞTURDUĞUNU BELİRTTİ
Karaer: “Taşeronlaşmaya Karşıyız”

Memur-Sen İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer, taşeron uygulamalarının sağlık hizmetlerinde nitelik ve güvenlik sorunu oluşturduğunu belirtti.
Sağlık Bakanlığı’nda hizmet alımı yöntemiyle tıbbi sekreter alınacağı yönündeki açıklamalara Sağlık-Sen’den tepki geldi. Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı Baki Karaer, taşeron uygulamalarının sağlık hizmetlerinde nitelik ve güvenlik sorunu oluşturduğunu söyledi. Taşeronlaşma uygulamalarının Türkiye’de kanayan bir yara olduğunun altını çizen Karaer, “Bu modelin kazananı taşeron firmalar, mağdurları ise çalışanlar ve halkımızdır. Sağlıkta uzun yıllar sözleşmeli çalıştırma modellerinden kaynaklı adaletsizlikler yaşanıyor. Sağlık-Sen olarak sözleşmeli istihdamının durdurulmasını sağladık. Taşeronlaşma sözleşmeli modelden daha büyük adaletsizlikler içeriyor. Sağlık gibi hayati bir alanda, ne çalışanın ne de hizmet alan insanımızın yararına olmayan bir sistemin yaygınlaştırılmasını kabul edemeyiz” şeklinde konuştu.
Karaer, Türkiye’de sağlık çalışanlarının, AB ülkelerindeki çalışanlardan iki kat fazla hizmet ürettiği halde yarısı kadar dahi ücret alamadığını kaydederek, “Sağlık hizmetlerinin nitelikli şekilde halkımıza ulaşması için yapılması gereken, ucuz işgücü oluşturmak değil, sağlık çalışanlarının çalışma koşullarını ve haklarını geliştirmektir” dedi.
Yeni kamu görevlisi alımlarında, hizmet sektörleri arasında farklılıklar olduğunu belirten Karaer, 50 bin öğretmen alınırken, sağlık hizmetlerinde 12 bin atama yapıldığına dikkat çekti. İnsan hayatının söz konusu olduğu sağlık hizmetlerinde yeterli personel istihdamı yapılmamasının hem hizmet kalitesini, hem de çalışanların motivasyonunu düşüreceğini de dile getiren Karaer, hizmet duyulan alanlarda taşeronlaşma yoluyla değil, kamu görevlisi olarak istihdama gidilmesi çağrısında bulundu.