X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yörüklerde Nevruz Sevinci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Yörüklerde Nevruz Sevinci

  • Giriş Tarihi: 21.3.2015 17:28 Güncelleme Tarihi: 21.3.2015 21:50
BALIKESİR YÖRÜK VE TÜRKMEN FEDERASYONU TARAFINDAN KARESİ BEDESTEN MEYDANINDA DÜZENLENEN NEVRUZ ŞÖLENİ BÜYÜK ÇOŞKUYLA KUTLANDI.
Yörüklerde Nevruz Sevinci

Yörük ve Türkmen Federasyonu tarafından Karesi Bedesten Meydanında düzenlenen Nevruz Şöleni büyük coşkuyla kutlandı.
Karesi Bedesten Meydanındaki Nevruz etkinlikleri Mehteran Takımı gösterisi ile başladı. Karesi Türbesi önünde yapılan duanın ardından Balıkesir Yörük ve Türkmen Federasyonu adına konuşan Yusuf Akgül, Nevruz günü geleneğinin mutlaka yaşatılması gerektiğine dikkat çekerek “Nevruz Türk takvim bayramıdır. Türk kültürünün binlerce yıldır oluşup gelen yerli ve bir milli bayram geleneğidir. Nevruzu yaşatıp gelecek kuşaklara taşımalıyız. Çünkü Nevruz medeniyetimizin derinliklerindedir”dedi.
Konuşmanın ardından etkinlikler halk oyunu gösterileri ile devam etti. Çerez ve boyalı yumurta ikramının ardından Nevruz Ateşi yakıldı. Ateşin üzerinden Vali Yardımcısı İsmail Demirhan, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Balıkesir Yörük Federasyonu Başkanı Sinan Ergüven, Azerbaycan Balıkesir Kültür Derneği Başkanı Ayhan Candemir atladılar. Yumurta tokuşturmanın ardından örste demir dövme ile devam eden etkinlik Türkistan Pilavı dağıtımı ile sona erdi.