X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Öğrenciler Bir Günlüğüne Engelli Oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Öğrenciler Bir Günlüğüne Engelli Oldu

  • Giriş Tarihi: 12.5.2015 18:48 Güncelleme Tarihi: 13.5.2015 06:57
BARTIN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ, ENGELLİLERİN YAŞADIKLARI ZORLUKLARA DİKKAT ÇEKMEK AMACIYLA GÖZ BANTLARI TAKARAK İÇİNDE ZİL OLAN TOP İLE GOALBALL OYNADI.
Öğrenciler Bir Günlüğüne Engelli Oldu

Üniversitesi öğrencileri, engellilerin yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek amacıyla göz bantları takarak içinde zil olan top ile Goalball oynadı.
Engelsiz Bartın Üniversitesi Koordinatörlüğü tarafından “Engelliler Haftası” nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bu kapsamında Bartın Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu ve Eğitim Fakültesi öğrencilerinin katıldığı bir etkinlik gerçekleştirildi. Öğrenciler görme engeliler tarafından oynanan Goalball adlı oyunda birbirleriyle yarıştılar. Gözlerini göz bantlarıyla kapatan öğrenciler, içinde zil olan topun sesini takip ederek kalelerine gelmelerine engel oldular. 10 dakikalık 2 devre şeklinde oynanan müsabakalarda 8 takım mücadele etti. Dev kalelerde gerçekleşen karşılaşmalarda öğrenciler, bir günlüğüne engelli olarak onların ruh halini yaşamaya çalıştı. “Engelliler Haftası” nedeniyle katıldıkları etkinlikte, kendilerini engelli gibi hissederek, empati kurmaya çalışan gençler Goalball oynarken zor anlar yaşadı.
Kıyasıya geçen karşılaşmalar sonunda Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu Antrenörlük Bölümü 2’inci sınıf öğrencileri şampiyonluk kupasını kaldırdı. Turnuvada Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 4’üncü sınıf öğrencileri ikincilik, Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu Rekreasyon Bölümü 1’inci sınıf öğrencileri ise üçüncülük kupasını aldı. Dereceye girenler kupalarını, Bartın Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Azize Toper Kaygın, Genel Sekreter Erturan Asiloğulları ve Engelsiz Bartın Üniversitesi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Sinem Tarhan’dan aldı.