X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Üftade Dergahına Ziyaretçi Akını
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Üftade Dergahına Ziyaretçi Akını

  • Giriş Tarihi: 13.4.2015 12:28 Güncelleme Tarihi: 13.4.2015 12:42
ÜFTADE DERGAHINA GELEN ZİYARETÇİLER MUHAMMED ÜFTADE HAZRETLERİNİN EŞYALARI HAKKINDA BİLGİ ALIYOR
Üftade Dergahına Ziyaretçi Akını

Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl Mart ayında restorasyonunu tamamlayıp hizmete açtığı Üftade Dergahı yoğun ilgi görüyor.
Osmangazi İlçesi İvazpaşa Mahallesi’ndeki tarihi dergahta bir taraftan Somuncu Baba Vakfı tarafından hafızlık için çalıştırılan talebeler ders yaparken, alt katta da Üftade Hazretleri’ne ait eşyalar sergileniyor.
Kestanelik Caddesi üzerindeki dergaha araçları ile gelen vatandaşlar hem park sıkıntısı yaşamazken, hem de Üftade Dergahını rahatlıkla ziyaret edip, camide zikir yapabiliyorlar.
Somuncu Baba Vakfı tarafından dergahın bahçesinde günlük olarak mahallenin ihtiyaç sahiplerine yemek dağıtımı da sürüyor. Dergah’ta 10 hafızlık talebesi her gün Kur’an-ı Kerim ezberliyor. Ayrıca alt kattaki sergi odalarında, Üftade Hazretlerinin gömlekleri, şalvarı, bastonları, nalınları, kuşak ve ibrikleri ile tesbihleri görülebiliyor. Aziz Mahmud Hüdai Hazretlerinin Bursa sokaklarında ciğer sattığı sopalarda sergileniyor. Dergah’ın üst katında haftada bir sohbet toplantıları tertiplenirken, ziyaretçilere de dergahın detaylı fotoğraflarının yer aldığı kitapçıktan da hediye ediliyor.