X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Karacabey Karpuzu Çiftçiyi Güldürmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Karacabey Karpuzu Çiftçiyi Güldürmedi

  • Giriş Tarihi: 21.7.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 22.7.2015 08:54
KARACABEY'DE KARPUZUN TARLADA 15 KURUŞA BİLE ZOR ALICI BULDUĞUNU BELİRTEN ÇİFTÇİLER, “TARLADA 15 KURUŞ OLAN KARPUZUN FİYATI, 18 KURUŞ OLAN NAKLİYE GİDERİNİ BİLE KARŞILAMIYOR. ÇİFTÇİ BU YIL DA KAN AĞLIYOR” DEDİ.
Karacabey Karpuzu Çiftçiyi Güldürmedi

’nın Karacabey ilçesinde umudunu hasada bağlayan üretici bu yıl hüsrana uğradı. Karacabey’de karpuzun tarlada 15 kuruşa bile zor alıcı bulduğunu belirten çiftçiler, “Tarlada 15 kuruş olan karpuzun fiyatı, 18 kuruş olan nakliye giderini bile karşılamıyor. Çiftçi bu yıl da kan ağlıyor” dedi.
Karacabey’de geçen yıl 30-40 kuruş civarında satılan karpuzun kilo fiyatı bu yıl 15 kuruşa kadar düştü. Karpuzun sıcak havalarda soğutularak yenen bir meyve olduğunu bilinirken, bu yıl havaların serin ve yağışlı geçmesinin de tüketimi azalttığı ortaya çıktı. Serin ve yağışlı günlerde insanların karpuz yemek istemedikleri belirtilirken, serin geçen havaların karpuz tüketimini azalttığı görüldü. Önceki yıllarda karpuz üreticisinin hiç olmazsa masrafını kurtardığı bildirildi.
çiftçiler, “Nakliye fiyatları karpuzun tarla fiyatından pahalıya geliyor. Bu yıl üretici istediği fiyattan mahsulünü satamazken,. tüccar da havalar serin gidince karpuzu pazarlayamadı. Tüccarın aldığı karpuz elinde kaldı. Karpuz üreticisi de tüccarı da bu yıl kan ağlıyor" diye dert yandı.