Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boğaz'da balık-ekmek arası caz

Giriş Tarihi: 27.3.2010

İstanbul Boğazı'nda ilk kez, yüzen caz kulüp gezintisi başlıyor. Günbatımında Kuruçeşme'den hareketle iki buçuk saatlik tekne yolculuğunda yapılacak Balık Ekmek Caz konserleri, son yılların en renkli caz etkinliği olmaya aday

Boğaz'a doğru açılan bir teknede, bir yandan cazın Türkiye'deki en iyi isimlerini dinlerken, bir yandan da balık ekmek yemenin keyfini daha önce denemiş olamazsınız. Çünkü müzik tarihimizin sayfalarına geçecek böylesine alışılmadık bir konser etkinliği İstanbul'da ilk kez gerçekleştirilecek. Bu özel programın arkasında yine müzikseverlerin yakından tanıdığı renkli bir isim var. Son yıllarda artık Hakan Erdoğan'ın adının geçtiği her konser organizasyonunun sürprizleri de beraberinde getirmesine, müziğin klasik salon anlayışının çok dışında da dinlenebilir olmasına alıştık. St. Antoine Kilisesi'nde İstanbul Bach Günleri, Sabancı Atlıköşk'te Kahvaltıda Caz, Topkapı Sarayı Avlusu'nda klasik müzik konserleri derken 2008'de Kuruçeşme rıhtımında düzenlenen Balık Ekmek Caz da büyük ilgi görmüştü. O yıl altı akşam yapılan caz konserlerinin her birini yaklaşık bin kişi izlemişti. Cazcılar, konsere ara verip mangalda balık pişirmeye bile yardım etmişti.

HER ÇARŞAMBA VE CUMARTESİ
Hakan Erdoğan bu yıl da Balık Ekmek Caz'ı Boğaz'da iki buçuk saat sürecek tekne yolculuğunda gerçekleştirmeye karar verdi. Bu akşam başlayacak caz konserleri, ekim ayının sonuna kadar çarşamba ve cumartesi akşamları Kuruçeşme'den hareket edecek İstanbul'un en konforlu gezi yatlarından biri olan Bosphorus Princess ile yapılacak. Erdoğan böyle bir projenin gerçekleşmesi için öncelikle iyi kalpli bir tekne sahibine ihtiyaç duyulduğunu söylüyor: "Bu hem kültürel hem de turistik amaçlı caz konserleri projesi için, iyi kalpli ve uzak görüşlü bir tekne sahibini ikna etmek gerekiyordu. Günbatımında, Boğaz'da ilk kez gürültü çıkarmayan bir tekne gezecek. Caz müziğini hiç dinlemeyen bile onun sesini gürültü olarak değerlendirmez. Yüzen bir caz kulüp gibi düşünebiliriz bu etkinliği. Caz müziğini dinlemek biraz çaba istiyor. Çünkü düşünmeyi gerektiren bir müzik. Sadece dans etmek ya da eğlenmek için yapılmaz, dinleyicinin biraz beyinsel faaliyet göstermesi de gerekiyor. ." Caz sanatçılarının farklı organizasyonlara çok rahat adapte olduklarını da vurgulayan Erdoğan, "Cazcılar ve Barok müzisyenler, yeniliğe açıktır. Projeyi duyan sanatçılar da heyecanla kabul etti,'' diyor. Kuruçeşme'den Karaköy'e doğru açılacak 150 kişilik teknede yapılacak konserleri, isteyen üst kattaki güverteye yerleştirilecek monitörden de izleyebilecek. Bahar aylarında açık alan serin olabileceği için ısıtıcılar koyulacak. Balık ekmek lezzeti de caz müziğinin eşliğinde ayrı bir keyfe dönüşecek. Erdoğan, "Balık ekmek bizim kültürümüzde var. Herkes seviyor. Ama her zaman iyisini bulamayabilirsiniz. İki yıl önce Kuruçeşme'de yaptığımız konserler, balık ekmekle birleşince büyük ilgi görmüştü. Bu kez teknenin mutfağında uskumru balığı yapılacak," diyor. Şarap servisinin limitsiz olduğu korserlerde farklı içecekler ek ücrete tabi tutulacak. Hava koşulları ne olursa olsun, konser iptali olmayacak. Bilet fiyatı 100 TL. Bu akşam saat 19:00'da başlayacak Jam Session'da Neşet Ruacan House Band ile birlikte Kerem Görsev, Kent Mete, Feyza Eren, Selen Beytekin, Önder Focan, Ferit Odman, Kürşat Deniz, Ozan Musluoğlu ve Nilüfer Verdi yer alacak. Biletler Biletix'ten alınabilir. (Bilgi için: balikekmekcz.com)

CAZ DENİZE YAKIŞIYOR
Neşet Ruacan "Caz, denize yakışıyor,'' diyor ve ekliyor; "1976'da müzik bölümü başkanı olduğum üniversite için bir tanışma partisi organizasyonu yapmıştık. Boğaz'da bir vapur gezisine çıktık. Büyük orkestrayla Anadolu Vapuru'nda muhteşem bir parti yaptık. Yanımıza tekneler yapıştı ve birlikte gittik. Daha o yıllarda bu tarz caz konserleri yapmayı düşünmüştüm, ama gerçekleştiremedik. Balık Caz Ekmek onun daha küçüğü ama keyifli olacağını tahmin ediyorum. Finlandiya'daki caz festivalleri deniz kenarında yapılır ama dünyada böyle teknede yapılan başka bir örnek bilmiyorum. Jazz Boat filmi de cazın sembollerindendir."

SALLANMAK DA KEYİFLİ
Caz şarkıcısı Feyza Eren de konserlerin keyifli geçeceğini düşünüyor; ''Ben daha önce küçük bir teknede caz seslendirmiştim. Biraz sallanıyor ama yine de çok keyifli. Caza ilgi son yıllarda artmaya başladı. Popçular bile artık caz söylüyor. Barbra Streisand, Rod Stewart caz albümü yaptı. Ama Türkiye'de caz müzik dinlenebilecek kulüplerin sayısı çok az." Feyza Eren Dörtlüsü'nün konseri 7 ve 10 Nisan'da gerçekleştirilecek.
ARKADAŞINA GÖNDER
Boğaz'da balık-ekmek arası caz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz