X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kabe'nin anahtarı el değiştirdi <font color=red><blink>GALERİ</blink></font>
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kabe'nin anahtarı el değiştirdi GALERİ

  • Giriş Tarihi: 11.11.2010 10:52 Güncelleme Tarihi: 11.11.2010 11:13

Kabe'nin anahtarını elinde bulunduran Kureyş kabilesinden Abdulaziz El Eşşeybi, 87 yaşında vefat etti.

Yapılan devir teslim töreninde Kabe anahtarı kardeşi Abdulkadir Eşşeybi'ye teslim edildi.

Alınan bilgiye göre, Kabe'nin anahtarını elinde bulunduran Kureyş kabilesinden Abdulaziz Eşşeybi'nin önceki gün vefatı nedeniyle anahtar, kardeşi Abdulkadir Eşşeybi'ye devredildi.

Kabe'nin anahtarını elinde bulunduran Eşşeybi ailesinin izni olmadan Kabe açılamıyor.

Eşşeybi ailesinin izniyle Müslüman olan yabancı devlet adamlarının Mekke'ye gelişlerinde ve yılda iki kez temizlik için Kabe'nin açılması sağlanıyor.YABANCI BİRİ AÇAMIYOR
Mekke'de Mektep sorumlusu Ahmet Halebi, Kabe'nin sırlarından birisinin de anahtarda gizli olduğunu söyledi.

Eşşeybi ailesinden başka birinin Kabe'nin anahtarını eline geçirmesi halinde bile Kabe kapısının açamayacağını anlatan Halebi, ''Eşşeybi ailesinden bir çocuk gelse kapıyı açabilir. Yabancı bir aile anahtarı eline geçirse bile kapıyı açması imkansız. Kapıyı ancak Eşşeybi ailesinden biri açabiliyor'' diye konuştu.

Halebi, Kabe'nin anahtarının yanı sıra Kabe'nin yanındaki Hazreti İbrahim'in ayak izinin bulunduğu taşın yer aldığı Makam-ı İbrahim'in anahtarının da Eşşeybi ailesinde bulunduğunu bildirdi.

''ANCAK ZALİMLER ALIR''
Hazreti Muhammed döneminde örtü ve Kabe'nin anahtarının kimde kalacağı yolundaki tartışmalar üzerine örtü ve anahtarın Hazreti Muhammed'in rızasıyla Eşeyybi ailesine teslim edildiği yazılı kaynaklarda belirtiliyor.

Hazreti Muhammed'in ''Kabe'nin örtüsünü Eşeyybi ailesinden ancak zalimler alır'' mealindeki hadisi üzerine Kabe'nin anahtarı ve örtüsü o dönemden bu yana söz konusu ailece muhafaza ediliyor.

kalan karakter 1000

cdenizkent cdenizkent // İSTANBUL

Kabe'nin ve anahtarının ne sırrı olabilir ki? Bir mekanın kutsallığının devam ettirilmesi için, insanların merakını çekecek bir şeylerin olması gerekir; böyle bir şey yoksa da yapay olarak yaratılır...Kabe'nin anahtarında bir sır olduğu inancının da böyle bir şey olduğuna inanıyorum...Bu arada, Kabe'nin anahtarında bir sır olduğuna inananlara da saygın duyuyorum. Ama ben inanmıyorum. Anahtarın, çözülmesi zor bir teknolojik özelliği belki olabilir; ama kutsallığa dayanan bir sırrı olduğunu aklım kabul etmiyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır29
cevapla 11.11.2010 12:57

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.