X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Radyasyon kapımızda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Radyasyon kapımızda

  • Giriş Tarihi: 25.3.2011 11:51 Güncelleme Tarihi: 25.3.2011 16:46

Radyasyon bulutu İsveç’e ulaştı, İtalyanlar ise panik halinde iyot tabletleri satın alıyor. Türkiye’nin de risk altında olduğunu belirten uzmanlar, yetkililere doz miktarının sürekli ölçülmesini öneriyor.

Japonya'nın başkenti Tokyo'da şebeke suyundaki radyasyon oranının, bebekler için kabul edilebilir yasal sınır olan kilogram başına 100 bekerelin altına düşmesinin ardından Tokyo'ya komşu vilayet Saitama'nın Kavaguçi bölgesinde de şebeke suyunun radyasyondan etkilendiği bildirildi.

Japon ürünlerine ithalat yasağı getiren ülkelerin sayısı da her geçen gün artıyor.

Yetkililer, başkentteki Kanamaçi arıtma istasyonunda oranın 79 bekerele düştüğünü açıkladı.

Aynı tesisten geçen salı günü alınan su örneklerinde yüksek oranda radyasyon tespit edilmiş, yetkililer, bebeklere şebeke suyu içirilmemesini, mamaların bu suyla hazırlanmamasını tavsiye etmişlerdi.

ŞİŞELENMİŞ SU TÜKENDİ

Japonya'da meydana gelen 9 büyüklüğündeki depremden sonra reaktörleri arızalanan Fukuşima Nükleer Santralı'ndan yayılan radyasyonun Saitama vilayetinin Kavaguçi bölgesindeki su arıtma sistemini de etkilediği öğrenildi. Suda tehlikeli oranda radyasyon tespit edilmesinin ardından Tokyo'daki dükkânların çoğunda şişelenmiş içme suyu tükendi. Singapur, Japonya'dan süt ve et ithalatını askıya alırken, Avustralya hükümeti de Japonya'dan gıda ürünleri ithalatına sınırlamalar getirdiğini, Kanada ise Japonya'dan ithal edilen gıda ürünleri üzerinde güvenlik incelemelerini sıkılaştırdığını duyurdu.

Çin'in Liaoning eyaletine bağlı liman kenti Dalian'a bir hafta önce inen bir Japon uçağında normalin üstünde radyasyon tespit edildiği de açıklandı. ABD ve Hong-Kong daha önce ithalata sınırlama getirmiş, Rusya da Japonya'da radyasyon tehlikesi bulunan bölgelerden gıda ithalatını yasaklamıştı.

BULUTLAR İSVEÇ'TE

Fukuşima santralından sızan radyasyonun İsveç'e kadar ulaştığı bildirildi. İsveç Haber ajansı TT'nin dün sabah verdiği habere göre, başkent Stockholm ile ülkenin kuzeyinde yer alan Kiruna ve Umeo kentlerinde radyasyon oranı yüksek çıktı. Ancak söz konusu kentlerdeki radyasyon oranının insan sağlığına zarar verecek düzeyde olmadığı açıklandı.

İYOT HAPI YOK SATIYOR

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre, Japonya'daki Fukuşima nükleer santralından yayılan nükleer bulutun Fransa üzerinden İtalya'ya geleceğini öğrenen vatandaşlar eczanelere koşarak iyot içeren haplara yöneldi. Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Avrupa'ya ulaşan bulutun tehlikeli düzeyde radyoaktif madde içermediği vurgulansa da resmi açıklamalara güven duymayan İtalyanlar, eczanelere koşarak iyot hapları satın aldı.

Yetkililer, Çizme'ye dün sabah gelen bulutun, bulut olarak nitelenemeyecek bir hava kütlesi olduğuna dikkat çekerek 'nükleer bulutun' henüz ne Fransa ne de İtalya'da gözlendiğini vurguladı. Vatandaşlar arasında kaygılara neden olan nükleer bulutun şu aşamada bir tahmin olduğunu açıklayan yetkililer, atmosferde radyoaktif hiçbir maddenin saptanmadığını belirtti.

KUZEY KÜRENİN TÜMÜNE YAYILIR

Nükleer Fizikçi Prof. Dr. Hayrettin Kılıç, radyasyon bulutlarının Avrupa kıtasına ulaşması ile birlikte Türkiye'nin de risk altında olduğuna dikkat çekti.

Kılıç, radyasyon bulutlarının Balkanlar ya da Akdeniz üzerindeki hava akımları ile Türkiye'ye girebileceğini belirterek şu uyarılarda bulundu:

"Radyasyon bulutlarının Avrupa'ya İtalya ve Fransa'ya ulaşması durumunda ya Akdeniz üzerindeki hava akımlarından ya da kuzeydeki hava akımlarından Türkiye'ye gelmesi mümkün. Bu durumda yetkililer sürekli radyasyon doz miktarını ölçerek halka bilgi vermelidir. Böyle bir durumda yapılacak çok fazla bir şey yok, özellikle çocuklar çok fazla açık alanlara çıkarılmamalı, tarlalardaki yeni mahsul ürünlerden bir müddet uzak durulmalı."

YAĞMUR RİSKİ

Kılıç, bulutların ülkemize ulaşmasının rüzgâr ve meteorolojik olaylara bağlı olduğunu, radyasyon bulutlarının da tüm kuzey yarım küreyi etkisi altına alacağını öne sürdü. Kılıç, özetle şunları söyledi:

"Büyük ihtimal doz alçak fakat radyasyonun yağmurlarla ve hava akımlarıyla ortadan kaldırılması imkânsız. Dünya dönüyor ve rüzgâr hareketi var, bulutlar kıtalararası rüzgâr ile her yere dağılıyor. Radyasyon bulutlarının olduğu bölgelere yağmur yağması durumunda hayvan ve besin zinciri büyük bir oranda etkilenecek."

Kaynak: ntvmsnbc

kalan karakter 1000

m.kilickap m.kilickap // İSTANBUL

Nükler enerji santralini Dünyaya ilk kuran ülke Türkiye değil 400 küsür zaten mevcut.
Şimdi merak ediyorum Ermenistanda yada Fransada yada Almanyada bir nükler santral patlasa biz burada etkilenmeyecekmiyiz ?
Bazı insanlarımız kendi ülkesine güvenmeyebilir ama ben kendi ülkeme ve insanına enaz bir Alman yada Rus yada Fransız veya bir Ermeni kadar güveniyorum.
Birde unutmayın cernobil Türkiyenin bir ilçesi veya köyüde değil.
Kaldı ki Türkiyede ölüm yaşı Çernobilden sonra bir azalma mı göstermiş ?
Birde merak ettim Yunanlılar bu santrale acaba neden karşı ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 25.03.2011 23:55
fahrettincaymaz fahrettincaymaz // İZMİR

bize bişey olmaaaaz. bizim evlerimizde tüp gaz var. alışığız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır6
cevapla 25.03.2011 14:43
premiyers premiyers // DÜZCE

ÇERNOBİL YÜZÜNDEN RADYASYONLU CAYLAR VB YÜZÜNDEN BİR ÇOK İNSAN ÖLDÜ BİR SÜRÜ İNSAN KANSER OLDU ÜLKEMİZDE BİZDEDE İZLERİ VAR BU DALGA İLE KİMLER KANSER OLUP ÖLEÇEK VE İZLERİNİ TAŞIYAÇAK JAPONYA BU KONUDA DÜNYAYA TAZMİNAT ÖDEMELİ

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır5
cevapla 25.03.2011 13:41
fahrettincaymaz fahrettincaymaz // İZMİR

santral yapmak lazım.enerjiye ihtiyaç var. hemen lazım. tüp gibi bir ihtiyaç bu santral.

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır11
cevapla 25.03.2011 13:12
yunusbeen yunusbeen // İÇEL

Hala bu durumları görüpte nükler enerji diyenlere şaşıyorum!...Nükler enerjiye hayır!..Çünkü:1.Nükler atık denen zehirleri atıkları vardır ve imha etmek sorundur.2.Bir savaş halinde ilk hedeftir.3.Terör eylemlerinde ilk hedef oalcaktır.4.İlerde bahane arayan ülkeler Türkiye de nükler tesis var,nükler silah da üretiyorlardır diyip saldırıları için meşrutiyet zemini oluşturabilirler.5.Nükler yakıtlar Türkiye'de üretilmemektedir.Buda bu yakıtların dışarıdan alınması anlamına gelmektedir.6.Türkiye orta kuşakta yer aldığı için nerdeyse 4 mevsim güneş almaktadır.7.Termal suların sıcaklıkları enerji üretmeye yeterlidir.Ve bunun gibi binlerce imkanı ve sebebi görmemek için;nükler enerji müdahitlerinden rüşvet almak gerek !....

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır12
cevapla 25.03.2011 12:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.