X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Avrupa'dan 'Eurofighter' açılımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Avrupa'dan 'Eurofighter' açılımı

  • Giriş Tarihi: 31.5.2011 09:46 Güncelleme Tarihi: 31.5.2011 09:50

ABD'nin F35 savaş uçağının kodlarını vermeyeceğini açıklaması üzerine Avrupa'dan Türkiye'ye bir teklif geldi.


Avrupa'nın yeni nesil savaş uçağı Eurofighter konsorsiyumundan üst düzey bir yetkili, "Biz Türkiye'ye tüm kaynak kodları ve kritik teknolojileri vermeye hazırız." açıklamasını yaptı.

Türkiye'ye 16 milyar dolara mal olması beklenen geleceğin savaş uçağı F-35 projesinde önemli gelişmeler yaşanıyor. ABD'nin uçağın kodlarını vermeyeceğini açıklaması ve Ankara'nın siparişleri bir süre askıya almasının ardından, bu kez Avrupa'dan kritik bir hamle geldi. Zaman'a konuşan Avrupa'nın yeni nesil savaş uçağı Eurofighter konsorsiyumundan üst düzey bir yetkili, "Biz Türkiye'ye tüm kaynak kodları ve kritik teknolojileri vermeye hazırız." açıklamasını yaptı. Aynı yetkili, Türkiye'nin Eurofighter konsorsiyumuna katılması halinde tüm araştırma ve geliştirme safhalarında rol alabileceğini ifade etti.

Lockheed Martin'in F-35'lerden sorumlu Başkan Yardımcısı Stephen O'Bryan, "Yazılımı paylaşmak demek ondan sonra sürekli kullanıcı isteklerine göre değişiklik demek. Bu zaman ve maliyet açısından karşılanabilir bir durum değil. İngiltere ve İsrail dahil hiçbir ülke kaynak kodlarına sahip olmayacak." diyerek, Türkiye'nin isteklerine kapıları kapamıştı. Avrupa ise kaynak kodları vermeyi teklif ediyor. Öte yandan Lockheed Martin, Zaman'ın konuyla ilgili sorularını cevapsız bıraktı. 16 milyar dolarlık F-35 projesinin masaya yatırıldığı son Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) toplantısında, yazılım konusundaki endişeler dile getirilirken Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner, daha önce alınan F-16 savaş uçaklarında yaşanan sorunları hatırlatmıştı. Başbakan Erdoğan da yazılım kodlarının verilmemesinin kabul edilemeyeceğini net bir dille ifade etti. Geçtiğimiz aralık ayında ABD lisansı ile Türkiye'de üretilen F-16 savaş uçaklarının uçuşta beyni kabul edilen görev bilgisayarlarının yerli olarak üretilmesi yönünde karar alınmıştı. Milli görev bilgisayarının üretilmesiyle birlikte F-16'ların ABD'nin muhtemel elektronik etkisinden kurtarılması hedefleniyor.

Türkiye'ye kaynak kodları verme vaadinde bulunan Eurofighter Typhoon konsorsiyumu İngiltere, İtalya, Almanya ve İspanya'nın müşterek projesi. İlk uçuşunu 1994'te gerçekleştiren çift motorlu ve çok amaçlı Eurofighter, şu anda Avrupa orduları tarafından kullanılıyor. Eurofighter yetkilileri, Ankara'nın bu konsorsiyuma katılması halinde, elde edeceği bilgi birikimiyle yüksek teknoloji gerektiren milli projeler için de elini güçlendireceğini dile getiriyor. Aynı zamanda Türkiye'ye 'eşit ortaklık' teklifinde bulunuyor.

ZAMAN

kalan karakter 1000

marksist marksist

Gayet başarılı bir sava uçağı aşağıdaki EF-2000. Yorumlara bakıyorum da bu yorumcular F-16 ile EF-2000 ayırt bile edemez. Bilgisayarına sahip olduğumuz bir EF-2000 Türkiye ye ve Türk ordusuna çok büyük yetenekler sağlar bunlar:
Amerikan silah sistemlerine bağımlılık azalır.
Alternatif silah sistemleride kullanabilir.Yeni kabiliyetlere sahip olabiliriz.
Kendi hava ve yer füzelerimiz üretebilr ve bunları istediğimiz gibi entegre edebiliriz ( F - 16 için füze geliştirsek bile bu mühimmatın bütün bilgilerini amerikalılara vermeliyiz ki gelip entegre etsinler)
Satışlardan ve pazardan pay alabiliriz.
TAI,Havelsan,Aselsan...... da yeni bir vizyon ve kabiliyet kazanır.
Darbe planlarıyla uğraşacaklarına komutanlarımız biraz vizyon sahibi olup teknolojik bağımsızlığımızı kazanacağımız projeleri silahlı kuvvetlere ve Türkiyeye kazandırsalar daha iyi olmazmı?

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır2
cevapla 31.05.2011 19:32
MUTTA MUTTA

turkiye tipis tipis kodsuz yazilimsiz f35 leri alacaaaak eli mahkum kimse onu yapariz bunu yapariz yorumu yapmasin nasil eski skorskileri kabul ettik bunuda kabu edecegiz hele bir durun bekleyin yoksa ne olursa olsun 'Eurofighter teklifi ilerisi icin cok mukemmel bir teklif

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 31.05.2011 18:20
Orhan Orhan

uçan tenekedir o, yoksa ab bize önermez .d

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır4
cevapla 31.05.2011 17:19
laz laz

hala birileri rus silahi satiyor burada... biz pilotlari yolda bulmadik... kalitesiz tapon rus mallarini getirin... F-35 in gelecegi ABD'de mechul... cok pahali ve gereksiz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır3
cevapla 31.05.2011 14:44
alayına isyan alayına isyan

rus teknolojisi amarikadan kat be kat üstün... rusya aya çıktı amarika ise hala aya çıkmamasına rağmen çektiği bir video-resim ile insanları kandırıyor ...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 29.10.2012 16:08
baz baz

Sanırım pıtır pıtır habire düşen ABD yapımı kullandığımız uçaklardan ve helikopterler hakkında pek bilgin yok. Rus teknolojisi sandığın kadar kötü olsaydı tehdit olarak algılanmazdı...yada bu uçaklar batıda kullanılmazdı

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 01.06.2011 00:21
mehmet mehmet

rusların 5 ci nesil test edilmiş radara yakalanmayan t-50 savaş uçagı mantıklı gözüküyor alacaksan bunu alabiliriz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 31.05.2011 14:01
alayına isyan alayına isyan

bence okadarına gerek yok sonuçta abd gibi sağ solu işgal etmeyeğiz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 29.10.2012 16:11

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.