X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Işık hızı geçildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Işık hızı geçildi

  • Giriş Tarihi: 24.9.2011

Bilim adamları, atomdan küçük partiküllerin ışık hızını az da olsa aştığını saptadı. Ölçümlerde hata yoksa, Einstein'in İzafiyet Teorisi tartışılır hale gelecek, fizik kuralları yeniden yazılacak

Avrupa Parçacık Araştırma Merkezi CERN'de bir süredir deneylerini sürdüren fizikçiler, fizik kurallarını temelden sarasabilecek bir deneye imza attı. Bilim adamları, atomdan küçük partiküllerin ışık hızını aştığını açıkladı. Partiküllerin ışık hızını aşabilmesi, temel fizik yasalarına tamamen ters bir olgu. Deneylerin sonucu bağımsız bilim odaklarınca da doğrulanırsa, Albert Einstein'ın "Hiçbir şeyin ışıktan daha hızlı hareket edemeyeceği" tezini temel alan "İzafiyet Teorisi" geçerliliğini yitirebilecek.

15 BİN KEZ DENEDİLER
Üç yıldır ışığın hızıyla ilgili deneylerini sürdüren bilim adamları, İtalya'da Alpler'in uzantısı olan Apenin Dağları'nın altında bir laboratuvardan 700 kilometre ötedeki diğer laboratuara fırlatılan nötrinoların, hedefe saniyenin milyarda biri kadar önce vardığını hesapladı. Ulaştıkları sonucu teyit etmek için ölçümlerini tam 15 bin defa tekrarlayan bilim adamları, ortaya çıkan sonucun kendilerini çok şaşırttığını, yanılmadıklarının ispatlanması için ABD ve Japonya'daki bilim merkezlerinde bağımsız ölçümlerin yapılması gerektiğini belirtti. Bilim adamları, teyit amaçlı başka deneyler yapılmadan, kendi ulaştıkları bulgulara temkinli yaklaştıklarını da kaydetti. Atomdan küçük partiküllerin ışık hızını geçebildikleri bilimsel olarak kanıtlanırsa, bu, Albert Einstein'ın ünlü "İzafiyet Teorisi"nin bazı kısımlarının çürütülmesi anlamına gelecek. Evrendeki fiziksel düzenin nasıl işlediğine dair ortaya konmuş olan yasalar altüst olabilecek.

SİSTEMATİK HATA İHTİMALİ

CERN'deki araştırmayı yürüten ekibin lideri Dr. Antonio Ereditato, şu bilgileri verdi: "Sistematik hata dediğimiz durumun oluşması halinde, istenildiği kadar ölçüm yapılsın, yine aynı sonucun çıkması riski bulunuyor. Bu nedenle, ölçümlerimizi kamuoyuna ilan ettik. Ancak şimdilik hiçbir şey iddia etmiyoruz. Hayalimiz, bağımsız deneyde de ulaştığımız verilerin teyit edilmesi." DIŞ HABERLER

İzafiyet Teorisi nedir?

Einstein tarafından ortaya konan "İzafiyet Teorisi", evrende hiçbir şeyin mutlak olmadığı, zamana ve mekâna göre değiştiği temeline dayanır. Einstein'ın vardığı sonuca göre, ışık hızı ile seyahat edilirse uzunlukların kısalması, zamanın yavaşlaması, kütlenin bir enerji demeti haline dönüşmesi mümkündür. Işık hızından daha hızlı hareket etmekse mümkün değildir. Işık hızıyla seyahat eden bir kişi için zaman yavaş geçer. Dışarıdaki insan içinse normal akar. "İzafiyet Teorisi", bu yönüyle zaman yolculuğunu tartışılır hale getirmiştir.

'Konuşmak için erken'

Prof. Dr. Erhan Gülmez (Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü): Şimdiden bir şey söylemek için erken. Özel Görelilik Kuramı, temelde ışığın hızının sabit olduğunu varsayar. Her şey bunun üzerine kuruludur. Bu kuram tamamen çökmez ama yeni bir şey bulduğumuz zaman onu da içerecek daha üst seviyede bir kanun bulmak gerekecek. Ancak bunun sonuçları, günlük hayata yansımaz. Deneyde bulunan sonuç, nötrinoların ışık hızından çok çok az hızlı gittiğini ortaya koydu. Belki ölçüm hatası vardır.
Recai KÖMÜR / SABAH

kalan karakter 1000

vayy vayy

vay be meğerse ülkemizde ne cevherler varmış bu gidişle bizi tutan olmaz :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.01.2016 23:24
Parla Parla

Nötrinoların kapalı dairesel ve manyetik alanda ışık hızını geçtiği masalları bence pahallı bir fiyaskonun sponsorlarının son çırpınışları olsa gerek. Bilim adamlarının hayal gücüne saygı duyulmalı ama başarısızlıkların da kaçınılmaz olduğunun kabul edilmesi gerekiyor. Amaç neydi ? yeni evren oluşturmak. Yöntem ne? proton çarpıştırmak. Ya sonuç? hayal kırıklığı. Şimdi yeni teoremler geliştireceklerine şu yaptıklarına bakın. ''Valla ışık hızını geçmiş olabiliriz . Tam hesaplamadık ta falan da filan'' . Çok alçakça bir yalan olduğunu sanıyorum. Sizce Einstein, hiç hesaplamadan iyice emin olmadan mı uygarlığımızın temelini oluşturan teorileri arkasından salladı dersiniz? Evrende bizden çok daha akıllı canlılar olduğuna inanıyorum. Farkındaysanız o muhteremler de gelemiyorlar. Evet. Işığı ve zamanı bükebiliriz ama geçemiyeceğimizi anlamalıyız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 06.07.2013 21:44
kaan kaan

ışık hız saniyede 299.732.458 km yapıyo saate ise 1.079.252.850 km yapıyo geçilir mi bu ışık hızı kardeşim

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 25.05.2013 22:23
metin nefret metin nefret

4 yıl astıraliji okumuş ve nasada sitijer oalrak çalışmış birisi oalrak söylüyorum atom parçalarıyla ışik hızına ulaşmak şuan imkansız 100 / 40 100/ 60 100/ 70 ışik hızı olsa bile yetmiyor düşüne biliyormusunuz dünyada 4 ışik hızından uzakta dünyaya benzer bir gezegen var ve oraya gitmek için ışik hızının 100 / 99 olsa bile 12 yıl sahahat ediyor anlatmak istediğim bu imkansız şuan o enerjiyi 4 katını toplasak anca 1 ve ya 3 yılda oraya olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 10.03.2013 16:35
ebr ebr

bece çok uzunAynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır10
cevapla 15.02.2013 19:03

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.