5 günlük hava durumu
24 Eylül 2011, Cumartesi

Işık hızı geçildi

  • Giriş Tarihi : 24.09.2011
Işık hızı geçildi
Haberi Dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bilim adamları, atomdan küçük partiküllerin ışık hızını az da olsa aştığını saptadı. Ölçümlerde hata yoksa, Einstein'in İzafiyet Teorisi tartışılır hale gelecek, fizik kuralları yeniden yazılacak

Avrupa Parçacık Araştırma Merkezi CERN'de bir süredir deneylerini sürdüren fizikçiler, fizik kurallarını temelden sarasabilecek bir deneye imza attı. Bilim adamları, atomdan küçük partiküllerin ışık hızını aştığını açıkladı. Partiküllerin ışık hızını aşabilmesi, temel fizik yasalarına tamamen ters bir olgu. Deneylerin sonucu bağımsız bilim odaklarınca da doğrulanırsa, Albert Einstein'ın "Hiçbir şeyin ışıktan daha hızlı hareket edemeyeceği" tezini temel alan "İzafiyet Teorisi" geçerliliğini yitirebilecek.

15 BİN KEZ DENEDİLER
Üç yıldır ışığın hızıyla ilgili deneylerini sürdüren bilim adamları, İtalya'da Alpler'in uzantısı olan Apenin Dağları'nın altında bir laboratuvardan 700 kilometre ötedeki diğer laboratuara fırlatılan nötrinoların, hedefe saniyenin milyarda biri kadar önce vardığını hesapladı. Ulaştıkları sonucu teyit etmek için ölçümlerini tam 15 bin defa tekrarlayan bilim adamları, ortaya çıkan sonucun kendilerini çok şaşırttığını, yanılmadıklarının ispatlanması için ABD ve Japonya'daki bilim merkezlerinde bağımsız ölçümlerin yapılması gerektiğini belirtti. Bilim adamları, teyit amaçlı başka deneyler yapılmadan, kendi ulaştıkları bulgulara temkinli yaklaştıklarını da kaydetti. Atomdan küçük partiküllerin ışık hızını geçebildikleri bilimsel olarak kanıtlanırsa, bu, Albert Einstein'ın ünlü "İzafiyet Teorisi"nin bazı kısımlarının çürütülmesi anlamına gelecek. Evrendeki fiziksel düzenin nasıl işlediğine dair ortaya konmuş olan yasalar altüst olabilecek.

SİSTEMATİK HATA İHTİMALİ

CERN'deki araştırmayı yürüten ekibin lideri Dr. Antonio Ereditato, şu bilgileri verdi: "Sistematik hata dediğimiz durumun oluşması halinde, istenildiği kadar ölçüm yapılsın, yine aynı sonucun çıkması riski bulunuyor. Bu nedenle, ölçümlerimizi kamuoyuna ilan ettik. Ancak şimdilik hiçbir şey iddia etmiyoruz. Hayalimiz, bağımsız deneyde de ulaştığımız verilerin teyit edilmesi." DIŞ HABERLER

İzafiyet Teorisi nedir?

Einstein tarafından ortaya konan "İzafiyet Teorisi", evrende hiçbir şeyin mutlak olmadığı, zamana ve mekâna göre değiştiği temeline dayanır. Einstein'ın vardığı sonuca göre, ışık hızı ile seyahat edilirse uzunlukların kısalması, zamanın yavaşlaması, kütlenin bir enerji demeti haline dönüşmesi mümkündür. Işık hızından daha hızlı hareket etmekse mümkün değildir. Işık hızıyla seyahat eden bir kişi için zaman yavaş geçer. Dışarıdaki insan içinse normal akar. "İzafiyet Teorisi", bu yönüyle zaman yolculuğunu tartışılır hale getirmiştir.

'Konuşmak için erken'

Prof. Dr. Erhan Gülmez (Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü): Şimdiden bir şey söylemek için erken. Özel Görelilik Kuramı, temelde ışığın hızının sabit olduğunu varsayar. Her şey bunun üzerine kuruludur. Bu kuram tamamen çökmez ama yeni bir şey bulduğumuz zaman onu da içerecek daha üst seviyede bir kanun bulmak gerekecek. Ancak bunun sonuçları, günlük hayata yansımaz. Deneyde bulunan sonuç, nötrinoların ışık hızından çok çok az hızlı gittiğini ortaya koydu. Belki ölçüm hatası vardır.
Recai KÖMÜR / SABAH

kalan karakter 1000

ebr ebr

bece çok uzunAynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır10
cevapla 15.02.2013 19:03
Metin Metin

Işık hızından hızlı bir hız olmalı dünyaya gerekli çünkü evreni tanımamız için ışık hızı yetmiyor ışık hızından daha hızlı bir hız gerekki başka galaksilere gidebilelim evrenin sonuna gidelim yıldızlara gidelim bıktık dünyaya çakılı kalmaktan

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır5
cevapla 20.01.2013 23:14
einstein bana şştt dedi einstein bana şştt dedi

ışık hızından hızlı hareket gözlemlenir bence. AY'a bir apollo 58 gönderelim. bunun farları olsun. aya iniş yaptıktan sonra dünyaya sellektör yapsın :) ve ışıkla aynı anda X maddesini yollasın. hangisi önce geliyor görebiliriz. dimi!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır4
cevapla 19.12.2012 09:34
osman ongün osman ongün

bıgbang a göre eğer evren başlangıçta küçücükken bu kadar uzak noktalara kadar ilerleyip genişleyebiliyorsa ışık hızı o zaman geçilmiştir diye düşünüyorum bi düşünün evrende keşfedilmesi gereken çok yer var ve bunları çoğu milyarlarca ışık yılı uzaklıkta bunun için inşallah geçilmiştir

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 19.11.2012 19:58
Kaan myd Kaan myd

ışık hızından daha hızlı bir hareket yoktur ifadesi yanlıştır
ışık hızından daha hızlı bir hareket ölçülemez,gözlemlenemez ifadesi daha doğrudur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır8
cevapla 28.10.2012 14:10
recep recep

Katılmıyorum ölçülmesi şimdilik çok zor ama, çok yakında ölçülebilcek. Einstein hayatını okuyun; deneylerini gerçekte yapamadığı zaman beyinde yapardı. bizde düşünerek bu işi çözebiliriz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır3
cevapla 01.01.2013 00:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.