X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER "Bu, Suriye'nin Türkiye'ye son saldırısı olmayacak"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

"Bu, Suriye'nin Türkiye'ye son saldırısı olmayacak"

  • İHA
  • Giriş Tarihi: 4.10.2012 11:18 Güncelleme Tarihi: 4.10.2012 11:53

Suriye Ulusal Konseyi Üyesi Yaser Al Nagar, Akçakele'ye top mermisi düşmesiyle ilgili, "Bu, Suriye rejiminin Türkiye’ye karşı yapmış olduğu ilk saldırı değildir, son da olmayacaktır. Türkiye’nin bu rejime karşı çok ciddi adımlar atması lazım” dedi.

Akçakale'deki olayı değerlendiren Suriye Ulusal Konseyi Üyesi Yaser Al Nagar, "Bundan önce de Türkiye, Ürdün, Lübnan sınırlarına bombardıman olmuştu. Beşar Esad rejiminin bununla hedeflediği, Suriye içindeki olayların dışarıya sıçramasıdır. Amaç, Suriye'deki halkı cezalandırmak...Suriye'nin başındaki rejim; çocukları, halkı öldüren bir rejimdir. Bu savaş Türkiye'ye de sıçratılmak isteniyor. Çünkü kendisine Türkiye tarafından savaş ilan edilmiş hissediyor. Türkiye ve çevresindeki ülkelerin bu savaşı durdurması lazım. Suçsuz insanları öldüren bu rejimin, bir an önce durdurulması lazım. Bu, Suriye rejiminin Türkiye'ye karşı yapmış olduğu ilk saldırı değildir, son da olmayacaktır. Türkiye'nin bu rejime karşı çok ciddi adımlar atması lazım" diye konuştu.

İki ülke arasında, PKK'lı teröristlerin Suriye'den Türkiye'ye geçmesini yasaklayan bir anlaşma olduğunu ama Suriye rejiminin bu anlaşmayı uygulamadığını söyleyen Yaser Al Nagar, "Türkiye, Suriye'den PKK'lıların geçmemesi ve sınırdaki insanların korunması için elinden geleni yapabilir. Bu konuda Türk hükümetinin, parlamentodan ve halktan destek alması lazım. Türkiye NATO'daki ülkelerle anlaşma yapabilir. En azından tampon bölgeyi oluşturabilir. Türkiye savaş ilan etmeden, tek taraflı anlaşmayı yapabilir. Bu da savaş ilan etmeden sınırdaki askeri bölgeleri vurarak durdurmak olabilir" ifadelerini kullandı.

Hatay'daki mülteci kamplarında Esad tarafından yerleştirilen gruplar olabileceğini söyleyen Al Nagar, "Beşar Esad bundan önce de yapmıştı. Kendi siyasi yandaşlarını bu kamplara sokması normaldir. Mülteciler arttıkça sorunlar daha da büyüyecek, Türkiye hükümeti daha zor durumlara düşecektir. Dışişleri Bakanlığı bundan önce yaptığı açıklamada, 'en fazla 50 bin mülteci alacağız' demişti ama daha sonra 100 bin kişiye çıktı. Mültecilerin sayısı 100 bini geçti. Ancak Türkiye, verdiği tampon bölge sözünü tutmadı" diye konuştu.

Türk halkına çok teşekkür eden Al Nagar, "İnşallah ilerleyen günlerde Suriye halkı, bu rejimden kurtulduktan sonra Türk halkının bu yaptığını unutmayacaktır" dedi.

kalan karakter 1000

turkiyeliyorum turkiyeliyorum // İSTANBUL

Ne kadar rahat söylüyorsun "bu, Suriye rejiminin Türkiye’ye karşı yapmış olduğu ilk saldırı değildir, son da olmayacaktır." Belki de SEN YAPTIN, Türkiye'yi KIŞKIRTMAK İÇİN !!! Tamam, Esed katil ama, Türkiyeyi karşısına alacak kadar da geri zekalı değil!

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 04.10.2012 12:50
kemal kemal

adım atarız ama halepi bize vericen..

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 04.10.2012 12:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.